تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال یک رشته تجاری است که برای ارزیابی سرمایه گذاری ها و شناسایی فرصت های معاملاتی از طریق تجزیه و تحلیل روندهای آماری جمع آوری شده از فعالیت های تجاری ، مانند حرکت ها و حجم قیمت ها ، استفاده می شود.

بر خلاف تحلیل بنیادی، که تلاش می کند ارزش یک اوراق بهادار را بر اساس نتایج تجاری مانند فروش و درآمد ارزیابی کند، تحلیل تکنیکال بر مطالعه قیمت و حجم معاملات متمرکز است. از ابزارهای تحلیل تکنیکال برای بررسی دقیق روشهای تأمین و تقاضای یک اوراق بهادار بر تغییرات قیمت ، حجم و نوسانات ضمنی استفاده می شود. تحلیل تکنیکال اغلب از ابزارهای مختلف نمودار برای تولید سیگنال های تجارت کوتاه مدت یا میان مدت استفاده می شود.
تمامی این تحلیل ها بر اساس گذشته و تاریخچه نمودار نماد است. در واقع در تحلیل تکنیکال آینده نماد با توجه به گذشته آن پیش بینی میشود.

تحلیل تکنیکال علم شناسایی روندهای نمودار قیمت است.

تحلیل تکنیکال را می توان در هر تمام زمینه ها با استفاده از داده های معاملات تاریخی استفاده کرد. این امر شامل سهام، معاملات آتی، کالاها، درآمد ثابت، ارزها و سایر اوراق بهادار است.

مفروضات اساسی تحلیل تکنیکال

دو روش اصلی برای تجزیه و تحلیل اوراق بهادار و تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری وجود دارد:

تجزیه و تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال.

تجزیه و تحلیل بنیادی شامل تجزیه و تحلیل صورتهای مالی یک شرکت برای تعیین ارزش منصفانه نماد آن شرکت است.
در حالی که تحلیل تکنیکال فرض می کند که قیمت یک اوراق. در حال حاضر تمام اطلاعات موجود در دسترس عموم را منعکس می کند. در عوض بر تجزیه و تحلیل آماری حرکت قیمت تمرکز دارد. تجزیه و تحلیل تکنیکی سعی دارد با جستجوی الگوها و روندها و نه تجزیه و تحلیل ویژگی های اساسی امنیت. احساسات بازارو سهامداران را درروند قیمت درک کند.

بازارها با مقادیری که عواملی را تحت تأثیر قرار می دهند که قیمت سهام را تحت تأثیر قرار می دهند، کارآمد هستند.
به نظر می رسد حتی حرکات تصادفی قیمت بازار نیز در الگوها و روندهایی. قابل شناسایی حرکت می کنند که تمایل دارند با گذشت زمان تکرار شوند.

بیشتر بخوانید: تحلیل بنیادی چیست؟

امروزه زمینه تحلیل تکنیکال بر اساس کارهای داو بنا شده است.

تحلیلگران حرفه ای تکنیکال معمولاً سه فرضیه کلی را برای این رشته می پذیرند:

۱: بازار روی همه چیز تخفیف می دهد

تحلیلگران تکنیکال بر این باورند که نشانه های همه چیز، از اصول شرکت تا عوامل گسترده بازار گرفته تا روانشناسی بازار، از قبل در سهام موجود است. این نقطه نظر با فرضیه بازارهای کارآمد (EMH) که نتیجه مشابهی راجع به قیمت ها فرض می کند، سازگار است. تنها چیزی که باقی مانده است، تجزیه و تحلیل حرکت قیمت است که تحلیلگران تکنیکال آن را محصول عرضه و تقاضا برای یک سهام خاص در بازار می دانند.

۲: قیمت در روندها حرکت می کند

تحلیلگران تکنیکال انتظار دارند که قیمت ها ، حتی در حرکات تصادفی بازار ، بدون توجه به بازه زمانی مشاهده شده ، روندهای خود را نشان دهند. به عبارت دیگر ، قیمت سهام احتمالاً ادامه روند گذشته را دارد تا اینکه به صورت نامناسب حرکت کند. بیشتر استراتژی های معاملات تکنیکالی بر اساس این فرض استوار است.

۳: تاریخ تمایل به تکرار دارد

تحلیلگران تکنیکال معتقدند که تاریخ تمایل به تکرار دارد. ماهیت تکراری حرکت قیمت اغلب به روانشناسی بازار نسبت داده می شود. بر اساس احساساتی مانند ترس یا هیجان بسیار قابل پیش بینی است. تحلیل تکنیکال از الگوهای نمودار برای تجزیه و تحلیل این احساسات و حرکات بعدی بازار برای درک روند استفاده می کند. در حالی که بیش از ۱۰۰ سال از انواع تحلیل تکنیکال استفاده شده است، اما هنوز هم اعتقاد بر این است که آنها مهم هستند زیرا الگوهای حرکات قیمت را نشان می دهند که اغلب خود را تکرار می کنند.

نحوه استفاده ازتحلیل تکنیکال

تجزیه و تحلیل تکنیکی سعی دارد حرکت قیمت تقریباً هر چیز قابل معامله ای را که عموماً در معرض نیروهای عرضه و تقاضا قرار دارد. از جمله سهام ، اوراق قرضه ، معاملات آتی و جفت ارز را پیش بینی کند. در حقیقت، برخی تحلیل تکنیکال را صرفاً مطالعه نیروهای عرضه و تقاضا می دانند که در حرکت قیمت بازار یک اوراق بهادار منعکس شده است. تحلیل تکنیکال معمولاً در مورد تغییرات قیمت اعمال می شود. برخی از تحلیلگران اعداد دیگری غیر از قیمت را نظیر حجم معاملات یا سود باز را ردیابی می کنند.

همین حالا در دوره ثبت نام کنید: دوره تحلیل تکنیکال

صدها الگو و سیگنال وجود دارد که توسط محققان برای حمایت از تجارت تجزیه و تحلیل فنی ایجاد شده است. برخی از شاخص ها در درجه اول بر شناسایی روند فعلی بازار متمرکز هستند. از جمله مناطق پشتیبانی و مقاومت ، و برخی دیگر بر تعیین قدرت یک روند و احتمال ادامه آن متمرکز هستند. شاخص های تکنیکال و الگوهای نمودار معمولاً مورد استفاده شامل خط روند ، کانال ها ، میانگین متحرک و شاخص های حرکت است.

به طور کلی ، تحلیل گران فنی انواع مختلف شاخص زیر را بررسی می کنند:

 روند قیمت
 الگوهای نمودار
 شاخص های حجم و حرکت
 اسیلاتورها
 میانگین متحرک
 سطوح حمایت و مقاومت

منابع:

تحلیل تکنیکال جان مورفی

موسسه تحقیقاتی CFA

اتحادیه CMT

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول