آموزش

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال چیست کریپتو رمزارز چیست

مبحث این مقاله از سری مقالات آموزشی در آکادمی نیکخوی این است که ارز دیجیتال چیست؟ و بلاکچین چه ارتباطی با آن دارد؟ در ترجمان فارسی ارز دیجیتال ، کریپتو یا رمزارز هم نام دارد. بنابراین هر سه این ها به ctypto currency یا همان ارز دیجیتال اشارت دارند. در مقاله ممکن است چند بار از اسامی مختلف استفاده کنیم.

پیش از خواندن این متن، لازم میدانیم ذکر کنیم. که این مقاله به شما به فهم چیستی رمزارز ها کمک میکند. مطالبی که در آکادمی نیکخوی ارائه می شود جنبه آموزشی دارند. اما برای ورود به بازار ارز دیجیتال لازم است که شما در ابتدای راه دوره های آموزشی تخصصی را بگذرانید. بازار کریپتو یک بازار پر ریسک است. بنابراین پیشنهاد می کنیم نگاهی به لینک زیر داشته باشید:

رمزارز، کریپتو یا ارز دیجیتال چیست؟

رمزارز یک ارز دیجیتال یا مجازی است. با رمزنگاری امکان جعل و تقلب در آن غیرممکن می شود. بسیاری از ارزهای رمزپایه شبکه های غیرمتمرکز مبتنی بر فناوری بلاکچین هستند. در ادامه مقاله با آکادمی نیکخوی همراه باشید. تا به درک کاملی از ارزهای دیجیتال برسید.

بلاکچین چیست؟ بلاک چین دفتر توزیع شده است. توسط یک شبکه متنوع از رایانه اعمال می شود. یک ویژگی مشخص ارزهای رمزپایه این است که به طور کلی توسط هیچ مرجع مرکزی صادر نمی شود. و این باعث می شود آنها از لحاظ تئوری در برابر مداخلات یا دستکاری های دولت مصون باشند.

بیشتر بخوانید: بلاکچین چیست؟

درک رمزارز ها

ارز دیجیتال سیستم هایی هستند که امکان پرداخت آنلاین را فراهم می کنند. بصورت “توکن” های مجازی به عنوان مقادیر ارزشمند ورودی ارائه می شوند. “رمزنگاری” به الگوریتم های رمزگذاری مختلف و تکنیک های رمزنگاری اشاره دارد که از این ورودی ها محافظت می کنند. رمزگذاری منحنی بیضوی ، جفت کلید عمومی-خصوصی و توابع هش مثال هایی از تکنیک های رمزنگاری هستند.

پیشنهاد میشود این مطلب را هم بخوانید: آموزش ارزهای دیجیتال رمز ارز پلاس

انواع ارز دیجیتال

اولین ارز دیجیتال مبتنی بر بلاکچین بیت کوین بود. که هنوز هم محبوب ترین و با ارزش ترین ارز باقی مانده است. امروزه هزاران ارز رمزپایه جایگزین با عملکردها و مشخصات مختلف وجود دارد. برخی از اینها کلون یا فورک بیت کوین هستند. در حالی که برخی دیگر ارزهای جدیدی هستند. که از ابتدا ساخته شدند.

رمزارز بیت کوین در سال ۲۰۰۹ توسط یک فرد یا گروهی معروف به نام مستعار “Satoshi Nakamoto” راه اندازی شد. ۱ از نوامبر ۲۰۱۹، بیش از ۱۸ میلیون بیت کوین در گردش بود. که ارزش بازار آنها در حدود ۱۴۶ میلیارد دلار بود.

برخی از ارزهای رمزپایه ( ارز دیجیتال ) رقابتی که با موفقیت بیت کوین ایجاد شدند . به عنوان “altcoins” آلت کوین شناسایی شوند. شامل Litecoin ، Peercoin و Namecoin و همچنین Ethereum ، Cardano و EOS هستند. امروز، ارزش کل ارزهای رمزپایه موجود حدود ۲۱۴ میلیارد دلار است. بیت کوین در حال حاضر بیش از ۶۸٪ از ارزش کل این بازار را شامل می شود.

ارز دیجیتال چیست کریپتو رمزارز چیست

ملاحظات ویژه در خصوص ارزهای دیجیتال

نکته اصلی در جذابیت و عملکرد بیت کوین و سایر رمزارز ها فناوری بلاکچین است. که برای نگهداری یک دفتر آنلاین از تمام معاملات استفاده شوند. بنابراین یک ساختار داده برای این دفتر فراهم شد. کاملاً ایمن است و توسط کل شبکه از گره های فردی، یا کامپیوتر که یک کپی از دفتر را نگهداری می کند. قبل از تأیید، هر بلاک جدید باید توسط هر گره تأیید شود. جعل تاریخ معاملات تقریباً غیرممکن است.

بیشتر بخوانید: بلاکچین چیست؟

بسیاری از کارشناسان فناوری بلاکچین را دارای پتانسیل جدی. برای استفاده مانند رای گیری آنلاین و سرمایه گذاری گسترده می دانند. موسسات مالی بزرگ مانند JPMorgan Chase (JPM) احتمال کاهش هزینه های معامله را با ساده سازی پردازش را در نقطه اتکا میدانند. با این حال، ارزهای رمزپایه مجازی هستند. در یک پایگاه داده مرکزی ذخیره نمی شوند. اگر شما نسخه پشتیبان از کلید خصوصی خود نداشته باشید. با نابودی یا از بین بردن هارد دیسک، موجودی ارز رمزنگاری شده دیجیتالتان از بین می رود. در عین حال، هیچ مرجع مرکزی، دولتی یا شرکتی وجود ندارد که به وجوه شخص یا اطلاعات شخصیش دسترسی داشته باشد.

مزایا و معایب کریپتو

مزایای رمزارز

ارزهای رمزپایه این وعده را دارند که انتقال وجه مستقیماً بین دو طرف، بدون نیاز به شخص ثالث قابل اعتماد مانند بانک یا شرکت کارت اعتباری را آسان تر می کنند. درعوض این انتقال با استفاده از کلیدهای عمومی و کلیدهای خصوصی و اشکال مختلف سیستم های تشویقی، مانند اثبات کار یا اثبات سهام، تأمین می شود.

در سیستم های رمزنگاری مدرن، “کیف پول” یا آدرس حساب کاربر دارای یک کلید عمومی است. در حالی که کلید خصوصی فقط برای مالک شناخته شد. و برای امضای معاملات استفاده می شود. انتقال وجوه با حداقل هزینه پردازش انجام می شود. به کاربران اجازه می دهد. از هزینه های سنگین پرداخت شده توسط بانک ها و موسسات مالی برای انتقال وجه جلوگیری کنند.

معایب رمزارز

ماهیت نیمه ناشناس معاملات رمزارز ها آنها را برای بسیاری از فعالیت های غیرقانونی مانند پولشویی و فرار مالیاتی مناسب می کند. با این حال، مدافعان ارزهای رمزپایه اغلب ناشناس بودن خود را بسیارارزشمند ارزیابی می کنند و به مزایای حفظ حریم خصوصی مانند محافظت از افشاگران یا فعالانی را که تحت حکومت های سرکوبگر زندگی می کنند، اشاره می کنند. برخی از ارزهای رمزپایه، خصوصی تر از بقیه هستند.

به عنوان مثال رمزارز بیت کوین برای انجام تجارت غیرقانونی بصورت آنلاین گزینه نسبتاً ضعیفی است. زیرا تجزیه و تحلیل بلاکچین بیت کوین به مقامات در دستگیری و تعقیب مجرمان کمک کرده است. سکه هایی با حفظ حریم خصوصی بیشتر وجود دارند ، مانند Dash ، Monero یا ZCash ، که ردیابی آنها دشوارتر است.

ثبت نام در دوره ارزهای دیجیتال: هم اکنون ثبت نام کنید

انتقاد از رمزارز ها

از آنجا که قیمت های بازار کریپتو بر اساس عرضه و تقاضا است. نرخ تبادل ارز رمزنگاری شده با ارز دیگر می تواند تغییرات گسترده ای داشته باشد.

رمزارز بیت کوین با افزایش قیمت سریعی روبرو شد. و از نظر ارزش سقوط می کند. در دسامبر ۲۰۱۷ قیمت آن به بالغ بر ۱۹۰۰۰ دلار برای هر بیت کوین افزایش می یابد. قبل از اینکه در ماه های بعدی به حدود ۷۰۰۰ دلار برسد. بنابراین ارزهای رمزپایه توسط برخی از اقتصاددانان یک مد کوتاه مدت یا حباب سوداگرانه تفسیر میشوند.

این نگرانی وجود دارد که ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین ریشه در هیچ کالای مادی ندارند. با این حال، برخی تحقیقات مشخص کرده اند که هزینه تولید بیت کوین، که به مقدار زیادی انرژی بیشتر نیاز دارد، با قیمت بازار آن ارتباط مستقیم دارد.

بلاک چین های رمزنگاری از امنیت بالایی برخوردار هستند. اما سایر جنبه های اکوسیستم ارز رمزنگاری شده از جمله صرافی ها و کیف پول ها از خطر هک شدن در امان نیستند. در تاریخ ۱۰ ساله بیت کوین، چندین صرافی آنلاین مورد هک و سرقت قرار گرفت. که گاهی اوقات میلیون ها دلار “سکه” به سرقت رفته است.

با این وجود ، بسیاری از ناظران مزایای بالقوه را در ارزهای رمزپایه مشاهده می کنند، مانند امکان حفظ ارزش در برابر تورم و تسهیل مبادلات در حالی که حمل و تقسیم آن آسان تر از فلزات گرانبها و خارج از نفوذ بانک های مرکزی و دولت ها است.

کریپتوکارنسی چگونه کار می کند؟

ارز دیجیتال یک وسیله مبادله دیجیتال، رمزگذاری شده و غیرمتمرکز است. برخلاف دلار آمریکا یا یورو، هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد که ارزش یک ارز دیجیتال را مدیریت و حفظ کند. در عوض، این وظایف به طور گسترده در بین کاربران یک ارز دیجیتال از طریق اینترنت توزیع می شود.

شما می‌توانید از رمزنگاری برای خرید کالاها و خدمات معمولی استفاده کنید، اگرچه اکثر مردم مانند سایر دارایی‌ها، مانند سهام یا فلزات گرانبها، در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند. در حالی که ارز دیجیتال یک کلاس دارایی جدید و هیجان‌انگیز است، خرید آن می‌تواند مخاطره‌آمیز باشد، زیرا برای درک نحوه عملکرد کامل هر سیستم باید تحقیقات کافی انجام دهید.

بیت کوین اولین رمزارز بود که اولین بار توسط ساتوشی ناکاموتو در مقاله ای با عنوان «بیت کوین: یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا» در سال ۲۰۰۸ بیان شد. ناکاموتو این پروژه را «یک سیستم پرداخت الکترونیکی مبتنی بر اثبات رمزنگاری به جای اعتماد» توصیف کرد.

این اثبات رمزنگاری به شکل تراکنش هایی است که در یک بلاکچین تأیید و ثبت می شوند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید:
نمودار تعدیل شده و تعدیل نشده

بلاک چین چیست؟

پیش از این در مقاله جدایی به بررسی بلاکچین پرداختیم. ( اینجا را بخوانید ) حال مختصرا آنرا توضیح می دهیم.

بلاک چین یک دفتر کل باز و توزیع شده است که تراکنش ها را در کد ثبت می کند. در عمل، کمی شبیه یک دسته چک است که در رایانه های بی شماری در سراسر جهان توزیع شده است. تراکنش‌ها در «بلوک‌هایی» ثبت می‌شوند که سپس در «زنجیره‌ای» از تراکنش‌های ارزهای دیجیتال قبلی به هم مرتبط می‌شوند.

بوچی اوکورو، مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران صرافی کریپتوکارنسی آفریقایی Quidax، می‌گوید: کتابی را تصور کنید که در آن هر چیزی را که برای آن خرج می‌کنید، یادداشت کنید. “هر صفحه شبیه یک بلوک است و کل کتاب، گروهی از صفحات، یک زنجیره بلوکی است.”

توضیح بیشتر بلاک چین

با بلاک چین، هرکسی که از ارز دیجیتال استفاده می کند نسخه مخصوص به خود را از این کتاب برای ایجاد یک رکورد تراکنش یکپارچه دارد. هر تراکنش جدیدی که اتفاق می‌افتد ثبت می‌شود. هر کپی از بلاک چین همزمان با اطلاعات جدید به‌روزرسانی می‌شود و همه سوابق یکسان و دقیق نگه می‌دارند.

برای جلوگیری از تقلب، هر تراکنش با استفاده از تکنیک اعتبارسنجی، مانند اثبات کار یا اثبات سهام در بلاک چین بررسی می‌شود.

اثبات کار در مقابل اثبات سهام

اثبات کار و اثبات سهام دو مکانیسم توافقی پرکاربرد برای تأیید تراکنش ها قبل از افزودن آنها به یک بلاک چین هستند. سپس به تأییدکنندگان برای تلاش‌هایشان، ارز دیجیتال پاداش میدهد.

ارز دیجیتال و بلاک چین چیست

اثبات کار در بلاکچین

Simon Oxenham، مدیر رسانه‌های اجتماعی در Xcoins.com می‌گوید: «اثب ات کار روشی برای تأیید تراکنش‌های یک بلاک چین است. که در آن یک الگوریتم یک مسئله ریاضی را ارائه می‌کند. رایانه‌ها برای حل آن تلاش می‌کنند.

هر رایانه شرکت‌کننده، که اغلب به عنوان «ماینر» شناخته می‌شود. یک پازل ریاضی را حل می‌کند. به تأیید گروهی از تراکنش‌ها کمک می‌کند. به آن بلوک می‌گویند. سپس آنها را به دفتر کل بلاک چین اضافه می‌کند. اولین رایانه ای که این کار را با موفقیت انجام می دهد با مقدار کمی ارز دیجیتال به خاطر تلاش های خود پاداش می گیرد. به عنوان مثال، بیت کوین به استخراج کننده ۶.۲۵ بیت کوین (که تقریباً ۲۰۰۰۰۰ دلار است) برای اعتبارسنجی یک بلوک جدید پاداش می دهد.

مسابقه برای حل پازل های بلاک چین می تواند به قدرت و برق شدید رایانه نیاز داشته باشد. این بدان معناست که ماینرها ممکن است پس از در نظر گرفتن هزینه های انرژی و منابع محاسباتی، حتی با ارز دیجیتالی که برای اعتبارسنجی تراکنش ها دریافت می کنند، شکست بخورند.

ارز دیجیتال و بلاک چین چیست؟

اثبات سهام در کریپتو

برخی از رمزارزها از روش اثبات سهام برای کاهش قدرت لازم برای بررسی تراکنش‌ها استفاده می‌کنند. با اثبات سهام، تعداد تراکنش‌هایی که هر فرد می‌تواند تأیید کند، محدود به مقدار ارز رمزپایه‌ای است که می‌خواهد شرکت کند . یا به‌طور موقت در یک گاوصندوق عمومی قفل می‌کند. تا شانس شرکت در فرآیند را داشته باشد.

اوکورو می گوید: این تقریباً مانند وثیقه بانکی است. هر فردی که در ارزهای رمزنگاری شده سهام دارد واجد شرایط تأیید تراکنش است. اما شانس انتخاب شما معمولاً با مبلغی که پیش رو دارید افزایش می یابد.

توضیح بیشتر

آنتون آلتمنت، مدیر عامل Osom Finance می گوید: «از آنجایی که اثبات سهام، حل معادلات انرژی بر را حذف می کند، بسیار کارآمدتر از اثبات کار است، و زمان تأیید/تأیید سریع تر تراکنش ها را امکان پذیر می کند.

در مقایسه، برای مثال، میانگین سرعت تراکنش برای بیت کوین حداقل ۱۰ دقیقه است. اکنون آن را با Solana مقایسه کنید. یک پلتفرم رمزنگاری که از مکانیزم اثبات سهام استفاده می‌کند. به طور میانگین حدود ۳۰۰۰ تراکنش در ثانیه (TPS) را انجام می‌دهد. آن را بسیار سریع‌تر از بلاک چین کند بیت کوین می‌کند.

همچنین در افق بزرگ‌ترین رقیب بیت‌کوین، اتریوم، به طور کامل به مکانیزم اثبات سهام روی می‌آورد. اتریوم تخمین می‌زند که مصرف انرژی آن پس از بسته شدن فصل آخر اثبات کار بر روی اتریوم ۹۹.۹۵ درصد کاهش یابد.

نقش اجماع در رمزنگاری

هم اثبات سهام و هم اثبات کار به مکانیسم های اجماع برای تأیید تراکنش ها متکی هستند. این بدان معناست که در حالی که هر یک از کاربران جداگانه برای تأیید تراکنش ها استفاده می کند. هر تراکنش تأیید شده باید توسط اکثر دارندگان دفتر بررسی و تأیید شود.

چگونه می توانید ارز دیجیتال را استخراج کنید؟

در حالی که تعدادی کالا و خدمات وجود دارد که می‌توانید با کریپتو خریداری کنید، به ویژه با لایت کوین، بیت‌کوین یا اتریوم، می‌توانید از ارز دیجیتال به عنوان یک گزینه سرمایه‌گذاری جایگزین خارج از سهام و اوراق قرضه نیز استفاده کنید.

دیوید زیلر، کارشناس ارزهای دیجیتال در سایت خبری مالی مانی مورنینگ، می‌گوید: معروف‌ترین رمزارز، بیت‌کوین، یک ارز امن و غیرمتمرکز است که مانند طلا به ذخیره‌ای با ارزش تبدیل شده است. برخی از مردم حتی از آن به عنوان “طلای دیجیتال” یاد می کنند.

نحوه استفاده از کریپتو برای خرید ایمن

استفاده از رمزنگاری برای خرید ایمن بستگی به چیزی دارد که قصد خرید آن را دارید.

اگر می‌خواهید از طریق ارز دیجیتال پرداخت کنید. به احتمال زیاد به یک کیف پول رمزنگاری نیاز خواهید داشت. یکی از انواع کیف پول، «کیف پول داغ» است. یک برنامه نرم افزاری که با بلاک چین تعامل دارد. به کاربران اجازه داد ارز دیجیتال ذخیره شده خود را ارسال و دریافت نمایند.

به یاد داشته باشید که تراکنش ها آنی نیستند زیرا باید توسط مکانیزمی تایید شوند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید:
دابل اسپند چیست؟

چگونه ارزهای دیجیتال ارزش کسب می کنند؟

برای نشان دادن اینکه چگونه برخی از کریپتوها می توانند ارزششان را افزایش دهند، بیایید نگاهی بیندازیم به بهترین ارز دیجیتال: بیت کوین.

ارزش بیت کوین در طول سال ۲۰۲۰ تقریباً چهار برابر شد و سال را بالای ۲۸۹۰۰ دلار به پایان رساند. تا آوریل ۲۰۲۱، قیمت بیت کوین نسبت به زمانی که سال را شروع کرده بود، بیش از دو برابر شد. اما تمام این سودها تا جولای از بین رفت. سپس بیت کوین دوباره بیش از دو برابر شد. و در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۱ به بالای ۶۸۹۹۰ دلار رسید. سپس در پایان سال ۲۰۲۱ به حدود ۴۶۰۰۰ دلار کاهش یافت. از اوایل ژوئن ۲۰۲۲، بیت کوین کمی بیش از ۳۱۰۰۰ دلار در هر سکه معامله شد.

در حالی که کریپتو اصلی تا به امروز ۳۵ درصد کاهش یافت. بیت کوین طی پنج سال گذشته بیش از ۱۰۰۰ درصد افزایش قیمت داشت.

این مقاله توضیحی بود از اینکه ارز دیجیتال چیست در صورت هرگونه پرسش از طریق نظرات همین پست با ما ارتباط باشید.

در صورت نیاز به مشاوره برای فعالیت در بازارهای مالی از جمله بازار ارز دیجیتال کافیست از طریق صفحه تماس با ما، از راه های ارتباطی با ما صحبت کنید.

منبع: coinbase

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *