الگوهای شمعی ژاپنی

آموزش الگوهای شمعی ژاپنی. الگو شمغی یا کندل استیک چیست

الگوهای شمعی ژاپنی چیست؟

در این مقاله آموزشی از آکادمی نیکخوی به آموزش الگوهای شمعی ژاپنی از صفر همراه با مثال روی چارت حقیقی تکنیکال می پردازیم. بنابراین تمرکز این مقاله روی الگو شمعی (کندل استیک) است.

با ساختار این نمودار در همان ابتدای آموزش تکنیکال که تحت عنوان چارت کندل استیک هست آشنا شدید. اما ژاپنی ها بوسیله ساختار کندل ها و ترکیب قرار گرفتن آنها پی به مسائل جالبی بردند. در این درس و دروس بعدی به آنها خواهیم پرداخت.
در ابتدا چون ممکن است ساختار این نمودارهای کندل استیک از خاطر دوستان رفته باشد. فلش بکی می زنیم و کوتاه توضیحی می دهیم .
ساختار این نمودارها بصورت زیر است :

شماتیک کلی نمودارهای شمعی (کندل استیک)

کندلی که به رنگ سفید هست کندل بولیش (گاوی). کندلی که به رنگ قرم هست بیریش (خرسی) نام دارد. نحوه قیمت های باز و بسته شدن و بالاترین و پایین ترین را مشاهده می کنید.

الگوهای برگشتی کندلی

همانطور که اروپایی ها الگوهای برگشتی متعددی مانند ایجاد سر و شانه یا سقف دوبل یا کف دوبل یا … دارند، آرایش های خاصی بصورت کندلی نیز وجود دارد که توسط ژاپنی ها سال های سال مورد اسافاده قرار گرفت. هنوز هم استفاده می شود. چنانچه درست استفاده شود سودهای کلانی به همراه دارد . همه ما همواره بدنبال این هستیم که روند یک ارز یا سهم یا …. چه زمانی بر می گردد. این الگوها چنین پدیده ای را نشان می دهند.

در کف ها

مهم ترین کندل برگشتی مثبت ، کندل Hammer می باشد .که وقتی در کف ها دیدیم می تواند یک الگوی برگشتی باشد و چنانچه با آموخته های ما در تحلیل کلاسیک هماهنگ شود نتیجه به مراتب بهتری خواهد داد. یعنی چنانچه یک واگرایی مثبت مشاهده شود و همزمان یک کندل hammer مشاهده شود تلفیق این دو می تواند یک پوزیشن خرید خوب باشد. شکل زیر آرایش کندل همر میباشد که سفید یا سیاه بودن آن فرقی نمی کند.

الگو شمعی کندل hammer همر ( کندل چکش)

یک نوع دیگری از Hammer نیز وجود دارد که به inverted Hammer یا چکش معکوس معروف است. که به فرم زیر می باشد که آن هم بیانگر مثبت شدن قیمت میباشد که فرم آن مانند شکل زیر میباشد :

کندل چکش معکوس

حالا به نمونه هایی از این الگو شمعی کندل ها در بازار واقعی توجه کنید :

در سقف ها

در سقف ها هم معروف ترین الگو شمعی کندل برگشتی ، Hanging Man یا کندل مرد به دار آویخته شده می باشد . که به فرم زیر می باشد .

فرم دیگر آن که معروف به shooting star یا ستاره ثاقب می باشد . که بشکل زیر می باشد :

خب نمونه هایی ازا ین الگوهای برگشتی از سقف که شبیه الگوهای برگشتی از کف می باشد را در زیر می بینید :خب

نکته مهم : سایه یا شادو در این الگوها باید حداقل دو برابر اندازه بدنه باشد و هر چه بیشتر باشد الگو جذاب تر است .

یک آرایش کندلی دیگر که خیلی هم اتفاق می افتد کندل دوجی می باشد. چه در پایان روند صعودی و چه در روند نزولی می تواند یکی از نشانه های برگشت باشد. ( بعنوان تاکید ، تلفیق تحلیل کلاسیک که یاد گرفتیم با آرایش های کندلی می تواند بسیار موثر و کارا باشد.)

فرم دوجی (doji) مانند شکل زیر میباشد :
(قیمت باز و بسته شدن در یک جا می باشد ( حدوداً )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول