تحلیل تکنیکال چیست؟

آموزش و یادگیری تحلیل تکنیکال کاربردی

تحلیل تکنیکال چیست؟

در این مقاله آموزشی از آکادمی نیکخوی به کلیت چیستی علوم تحلیل تکنیکال می پردازیم. پاسخ خواهیم داد که آموزش کاربردی تحلیل تکنیکال چیست؟ بنابراین در پایان این مقاله خواهیم دانست آموزش تحلیل تکنیکال یا تحلیل تکنیکی چیست و چه کاربردی دارد.

تحلیل تکنیکال یک رشته تجاری است که برای ارزیابی سرمایه گذاری ها و شناسایی فرصت های معاملاتی از طریق تجزیه و تحلیل روندهای آماری جمع آوری شده از فعالیت های تجاری ، مانند حرکت ها و حجم قیمت ها، استفاده می شود.

بر خلاف تحلیل بنیادی، که تلاش می کند ارزش یک اوراق بهادار را بر اساس نتایج تجاری مانند فروش و درآمد ارزیابی کند، تحلیل تکنیکال بر مطالعه قیمت و حجم معاملات متمرکز است. از ابزارهای تحلیل تکنیکال برای بررسی دقیق روشهای تأمین و تقاضای یک اوراق بهادار بر تغییرات قیمت، حجم و نوسانات ضمنی استفاده می شود. تحلیل تکنیکال اغلب از ابزارهای مختلف نمودار برای تولید سیگنال های تجارت کوتاه مدت یا میان مدت استفاده می شود.
تمامی این تحلیل ها بر اساس گذشته و تاریخچه نمودار نماد است. در واقع در تحلیل تکنیکال آینده نماد با توجه به گذشته آن پیش بینی میشود.

تکنیکال علم شناسایی روندهای نمودار قیمت است.
تکنیکال علم شناسایی روندهای نمودار قیمت است.

آموزش کاربردی تحلیل تکنیکال را می توان در هر تمام زمینه ها با استفاده از داده های معاملات تاریخی استفاده کرد. این امر شامل سهام، معاملات آتی، کالاها، درآمد ثابت، ارزها و سایر اوراق بهادار است.

تفاوت آموزش کاربردی تحلیل تکنیکال با تحلیل بنیادی یا فاندامنتال چیست؟

تحلیل تکنیکال بر روی داده‌های قیمتی گذشته و حجم معاملات فعلی دارایی مدنظر متمرکز است. این در حالی است که در «تحلیل بنیادی یا فاندامنتال» (Fundamental analysis) بر اساس شرایط و عوامل اقتصادی مختلف همچون مدیریت شرکت یا پروژه مدنظر، اعتبار آن، شرایط بازار، نرخ رشد و… اقدام به تخمین ارزش ذاتی یک سهم یا دارایی می‌شود. برخلاف تحلیل تکنیکال فرض بر این است که آینده‌ی یک دارایی به عواملی بیشتر از داده‌های قیمتی پیشین آن دارایی بستگی دارد.

تحلیل بنیادی روشی است که ببینیم آیا یک دارایی طبق شرایط و پتانسیلی که خود دارد، زیاد از حد ارزش‌گذاری شده است یا نه؟ ازاین‌رو تحلیل تکنیکال بیشتر توسط تریدرهای کوتاه‌مدت مورد استفاده قرار می‌گیرد، درحالی‌که تحلیل بنیادی بیشتر مورد استفاده صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاران بلندمدت است.

 6 تفاوت اصلی تحلیل تکنیکال با تحلیل بنیادی یا فاندامنتال در تحلیلگری داده ها
۶ تفاوت اصلی تحلیل تکنیکال با تحلیل بنیادی یا فاندامنتال در تحلیلگری داده ها

مفروضات اساسی تحلیل تکنیکال

آموزش کاربردی تحلیل تکنیکال را می‌توان رایج‌ترین و محبوب‌ترین راه بررسی بازار و پیش‌بینی روندهای قیمتی در نظر گرفت که در میان تحلیلگران و تریدرها به دفعات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دو روش اصلی برای تجزیه و تحلیل اوراق بهادار و تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری وجود دارد:

تجزیه و تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال

تجزیه و تحلیل بنیادی شامل تجزیه و تحلیل صورت های مالی یک شرکت برای تعیین ارزش منصفانه نماد آن شرکت است.
در حالی که تحلیل تکنیکال فرض می کند که قیمت یک اوراق تمام اطلاعات موجود در دسترس عموم را منعکس می کند. در عوض بر تجزیه و تحلیل آماری حرکت قیمت تمرکز دارد. تجزیه و تحلیل تکنیکی سعی دارد با جستجوی الگوها و روندها و نه تجزیه و تحلیل ویژگی های اساسی امنیت. احساسات بازارو سهامداران را در روند قیمت درک کند.

بازارها با مقادیری که عواملی را تحت تأثیر قرار می دهند که قیمت سهام را تحت تأثیر قرار می دهند، کارآمد هستند.
به نظر می رسد حتی حرکات تصادفی قیمت بازار نیز در الگوها و روندهایی. قابل شناسایی حرکت می کنند که تمایل دارند با گذشت زمان تکرار شوند.

بیشتر بخوانید: تحلیل بنیادی چیست؟

آموزش تحلیل تکنیکال چیست در یک جمله

با آموزش تحلیل تکنیکال و به‌ وسیله ی ابزارهای تحلیلی می‌توان نقاط مناسب جهت ورود به یک دارایی یا خروج از آن و همچنین حد ضرر در یک معامله را تعیین کرد. با پیش‌بینی روند بازار، به سوددهی مطلوب رسید.

بنابراین هدف از ترسیم نمودار قیمت ، شناسایی روند ( صعودی یا نزولی یا خنثی) و پیش بینی جهت حرکت روند می باشد. پیش از آنکه قیمت های
آتی آینده را رقم بزند.

آموزش تحلیل تکنیکال طبق مطالعات قیمت‌های گذشته و فعلی یک سهام یا دارایی انجام می‌گیرد. فرض اصلی این است که روند قیمتی یک دارایی تصادفی نیست و تاریخ تکرار می‌شود. طبق این دیدگاه، تحلیل‌گر تکنیکال می‌تواند با بررسی تاریخچه قیمتی یک دارایی یا سهم و با استفاده از الگوهای تشکیل‌شده در نمودارهای قیمتی مربوطه، روندهای قیمتی آینده آن را پیش‌بینی کنند.

آشنایی با حرکات قیمت درآموزش کاربردی تحلیل تکنیکال چیست

روندها تا زمانی که یک عامل خارجی قوی بر آنها تاثیر نگذارد جهت حرکت خود را حفظ می کنند. به همین دلیل است که گفته می شود در خلاف جهت بازار معامله نکنید. مثلاً وقتی سهمی از ١٠٠٠ تومان به سمت ٧٠٠ آمد نگویید وارد سهم شویم.

بیشتر اوقات در آغاز یک روند و یا در تغییر جهت بازار از صعودی به نزولی یا بالعکس، هیچ کس بطور قطع دلیل این تغییر جهت را نمی داند. ولی تحلیل گر تکنیکال به سادگی و با استفاده از الگوها می تواند این تغییر را به موقع شناسایی کند و پایداری آن را بسنجد.

امروزه زمینه تحلیل تکنیکال بر اساس کارها و نظریه داو بنا شده است.

تحلیلگران حرفه ای تکنیکال معمولاً سه فرضیه کلی را برای این رشته می پذیرند:

۱: بازار روی همه چیز تخفیف می دهد

تحلیلگران تکنیکال بر این باورند که نشانه های همه چیز، از اصول شرکت تا عوامل گسترده بازار گرفته تا روانشناسی بازار، از قبل در سهام موجود است. این نقطه نظر با فرضیه بازارهای کارآمد (EMH) که نتیجه مشابهی راجع به قیمت ها فرض می کند، سازگار است. تنها چیزی که باقی مانده است، تجزیه و تحلیل حرکت قیمت است که تحلیلگران تکنیکال آن را محصول عرضه و تقاضا برای یک سهام خاص در بازار می دانند.

۲: قیمت در روندها حرکت می کند

تحلیلگران تکنیکال انتظار دارند که قیمت ها ، حتی در حرکات تصادفی بازار ، بدون توجه به بازه زمانی مشاهده شده ، روندهای خود را نشان دهند. به عبارت دیگر ، قیمت سهام احتمالاً ادامه روند گذشته را دارد تا اینکه به صورت نامناسب حرکت کند. بیشتر استراتژی های معاملات تکنیکالی بر اساس این فرض استوار است.

۳: تاریخ تمایل به تکرار دارد

تحلیلگران تکنیکال معتقدند که تاریخ تمایل به تکرار دارد. ماهیت تکراری حرکت قیمت اغلب به روانشناسی بازار نسبت داده می شود. بر اساس احساساتی مانند ترس یا هیجان بسیار قابل پیش بینی است. تحلیل تکنیکال از الگوهای نمودار برای تجزیه و تحلیل این احساسات و حرکات بعدی بازار برای درک روند استفاده می کند. در حالی که بیش از ۱۰۰ سال از انواع تحلیل تکنیکال استفاده شده است، اما هنوز هم اعتقاد بر این است که آنها مهم هستند زیرا الگوهای حرکات قیمت را نشان می دهند که اغلب خود را تکرار می کنند.

سه اصل اساسی در تحلیل تکنیکی
سه اصل اساسی تحلیل تکنیکی

حتما دانلود کنید: کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

تعاریف تحلیل تکنیکال چیست؟

تعاریف زیادی درمورد آموزش کاربردی تحلیل تکنیکال ارائه شده است که در اینجا به مواردی از این تعاریف اشاره میکنیم:

  • تحلیل تکنیکال، هنری است که زمان تغییر روند قیمتها در مراحل نخست تغییر قیمت و سوار شدن بر موج جدید قیمت ها را تشخیص می دهد. این بررسی تا زمانی انجام می شود که شواهد جدید، گویای شکل گیری روند جدیدتری باشند. تحلیلگر تکنیکال پیش از مطلع شدن تمام بازار از تغییر روند، باید تصمیم گیری های جدیدی برای سرمایه گذاری جدید داشته باشد.
  • معانی واژه تحلیل تکنیکال در حوزه بازارها و معاملات، متفاوت از معانی رایج آن است. کاربرد آن به منظور تحلیل و بررسی یک بازار، به معنای صرفا تمرکز بر رفتارهای بازار است. یعنی بجای تمرکز بر خود کالاها و خدمات قابل معامله در آن بازار، صرفا به رفتارهای بازار توجه داشته باشیم.

نحوه استفاده ازتحلیل تکنیکال

تجزیه و تحلیل تکنیکی سعی دارد حرکت قیمت تقریباً هر چیز قابل معامله ای را که عموماً در معرض نیروهای عرضه و تقاضا قرار دارد. از جمله سهام ، اوراق قرضه ، معاملات آتی و جفت ارز را پیش بینی کند. در حقیقت، برخی تحلیل تکنیکال را صرفاً مطالعه نیروهای عرضه و تقاضا می دانند. در حرکت قیمت بازار یک اوراق بهادار منعکس شده است. این نوع از روش تحلیل معمولاً در مورد تغییرات قیمت اعمال می شود. برخی از تحلیلگران اعداد دیگری غیر از قیمت را نظیر حجم معاملات یا سود باز را نیز ردیابی می کنند.

همین حالا در دوره ثبت نام کنید: دوره تحلیل تکنیکال

صدها الگو و سیگنال در آموزش کاربردی تحلیل تکنیکال و تحلیل تکنیکی وجود دارد که توسط محققان برای حمایت از تجارت تجزیه و تحلیل فنی ایجاد شده است. برخی از شاخص ها در درجه اول بر شناسایی روند فعلی بازار متمرکز هستند. از جمله مناطق پشتیبانی و مقاومت ، و برخی دیگر بر تعیین قدرت یک روند و احتمال ادامه آن متمرکز هستند. شاخص های تکنیکال و الگوهای نمودار معمولاً مورد استفاده شامل خط روند ، کانال ها ، میانگین متحرک و شاخص های حرکت است.

به طور کلی ، تحلیل گران فنی انواع مختلف شاخص زیر را بررسی می کنند:

 روند قیمت
 الگوهای نمودار
 شاخص های حجم و حرکت
 اسیلاتورها
 میانگین متحرک
 سطوح حمایت و مقاومت

نوسانات قیمتی تصادفی نیستند

دیدگاه کلی تحلیلگران تکنیکال این است که نوسانات قیمت یک دارایی، اصلاً تصادفی نیست. درواقع روند نمودارهای قیمتی و همچنین عامل مهمی همچون عرضه و تقاضا، از روندی ثابت پیروی می‌کنند. این احتمال وجود دارد که هرکدام از این روندها در بازه‌های زمانی کوتاه یا بلندمدت تغییر کند. مثلاً پس‌ از آنکه روند قیمت یک دارایی شکل گرفت، احتمال آنکه روند فعلی ادامه پیدا کند، بیشتر از احتمال شکست آن است. تریدرهای تحلیل تکنیکی از این نکته استفاده می‌کنند. با توجه به روندهای قبلی آن سهم یا دارایی، تلاش می‌کنند تا رفتار آینده‌ ی بازار را پیش‌بینی کنند.

نظریه داو در آموزش تحلیل تکنیکال چیست؟‌

چارلز داو نظریه پرداز تحلیل تکنیکال
چارلز داو

تئوری داو  حقایقی مثل روند طبیعی قیمت ها، تایید و تبیین تغییر روند قیمت ها به واسطه انعکاس حجم مبادلات، خطوط حمایت و مقاومت و صعود یا نزول قیمت به واسطه داشتن اطلاعات کافی را شامل می‌شود.

تمرکز تئوری داو روی حرکت قیمت سهام، علوم نوین تحلیل تکنیکال را تکمیل کرد. بر اساس این نظریه قیمت تمام آن چیزی است که ما باید مورد تحلیل قرار دهیم.

چرایی این اعتقاد داو به دلیل دانشی است که از علم اقتصاد داریم. عوامل مختلف عرضه و تقاضا اثرات خود را بر روی قیمت گذاشته اند. ما با بررسی قیمت همه‌ ی آن چه نیاز داریم را به دست می آوریم.

به مرور زمان از این روش برای تحلیل بازارهای اوراق بها دار، بازار ارز و فارکس و همچنین بازار بورس کالا استفاده شد. این نظریه اساس علوم تکنیکال امروزی را شکل داد.

دو روش اساسی در بررسی و آموزش تحلیل تکنیکال

در این نوع از تحلیل، سرمایه گذاران و تریدرها با تکیه بر دو اصل تکنیکالی به پردازش اطلاعات و معامله گری می پردازند:

۱ – شناسایی الگوهای نموداری و به کارگیری آن‌ها جهت شناسایی جو روانی حاکم بر بازار و پیش‌بینی حرکت قیمتی در آینده
۲ – استفاده از اندیکاتور‌ها (نشانه‌گرها)

الگو‌های نموداری

حرکت نمودارها در تایم فریم های مختلف به طور عمومی حالات خاصی را می سازند. طی سالیان متمادی این اشکال و حالات همواره تکرار شده اند. پایه گذاران علوم تحلیل تکنیکی با شناسایی این نشانه های این حرکات آن ها را دسته بندی کرده. آنان را نامگذاری کردند و اکنون می توان بر اساس آن ها آینده نمودار را پیش بینی کرد.

الگوهای نموداری , الگوهای تکنیکال , سر و شانه , الگوی دو قلو سقف , الگوی کنج جزو الگوهای نموداری در تحلیل تکنیکال

الگوهای نموداری اشکالی هستند که در نمودار‌ها شکل می‌گیرند. هدفشان بیان جو روانی حاکم بر بازار است.
هر یک از آن ها دارای توجیه روانی است. در این مقاله به بررسی کامل الگوهای نموداری پرداخته‌ایم .

سه گروه اصلی در الگوهای نموداری

۱ – الگوهای کندلی
۲ – الگوهای هارمونیک
۳ – الگوهای کلاسیک

نمودارها به چند دسته تقسیم می شوند :

نمودار میله ای

همانطور که از اسمش پیداست بصورت یک میله می باشد. در نمودار میله ای قیمت های باز شدن، بالایی، پایینی، بسته شدن را نشان می دهد. آن خط کوچکی که در سمت راست میله قرار دارد قیمت بسته شدن و خط کوچک سمت چپ بیانگر قیمت باز شدن است. در کل نمودار میله ای بصورت شکل زیر می باشد.

نمودار میله ای در آموزش و یادگیری تحلیل تکنیکال
نمودار میله ای در آموزش و یادگیری تحلیل تکنیکال

نمودار خطی

همانطور که از اسمش پیداست بصورت یک منحنی خطی ممتتد است. گسستگی در نمودار وجود ندارد . نگفته پیداست در این نمودار فقط قیمت
پایانی رسم می شود. شکل زیر نمونه ای از نمودار خطی می باشد.

نمودار میله ای در آموزش و یادگیری تحلیل تکنیکال
نمودار میله ای در آموزش و یادگیری تحلیل تکنیکال

نمودار شمعی

این نوع نمودار نسخه ژاپنی نمودار میله ای است. اکنون کمتر کسی است که نمودارش بصورت شمع های ژاپنی (کندلستیک ) نباشد. نمودارهای
های ژاپنی مانند نمودارهای میله ای دارای چهار بخش هستند. قیمت پایانی، بالایی، پایینی، باز شدن را نشان می دهند. در نمودارهای شمعی ان خط هایی که بالا و پایین کندل وجود دارند شادو (سایه) نامیده می شوند که بیانگر محدوده نوسان قیمت در روز می باشند. قسمت پهن و کلفت که بدنه نامیده می شود فاصله بین قیمت باز شدن و قیمت پایانی است.

نکته : در کندل منفی یعنی روزی که بازار منفی است قیمت بازگشایی بالا و قیمت بسته شدن پایین است. در روز کندل مثبت برعکس می باشد .
در شکل زیر نمونه ای از تصویر کندلی و همینطور میله ای را در دو حالت بازار مثبت و منفی نشان می دهد.

تفاوت نمودار کندل استیک (نمودار شمعی) با نمودار میله ای
تفاوت نمودار کندل استیک (نمودار شمعی) با نمودار میله ای

در شکل زیر هم یک چارت را که بصورت کندلی میباشد نشان میدهد که بروشنی پیداست زیبا تر و قابل فهم تر و ملموس تر از بقیه نمودارهاست .

یک چارت کندلی در آموزش تحلیل تکنیکال که تحلیل آن ساده تر است
یک چارت کندلی در آموزش تحلیل تکنیکال که تحلیل آن ساده تر است

انواع روندها در تحلیل تکنیکال

اغلب اصطلاحات رایجی مانند همیشه در جهت روند حرکت کنید یا روند دوست شماست را زیاد شنیده ایم. بنابراین لازم است وقتی این ها را میشنویم درک درست و صحیحی از آن داشته باشیم.
بطور کلی روند جهت حرکت بازار را نشان می دهد. اما یک نکته مهم را همواره به یاد داشته باشیم. بازار هیچ گاه با زاویه ٩٠ درجه و رو به یک سمت
حرکت نمی کند.
بازار همواره پر از حرکت های زیگزاگ است که ماهیت بازار چنین اقتضا می کند.

برآیند حرکت های صعودی و نزولی ( رالی ها و حفره ها ) روند بازار را تشکیل می دهد.

سه دسته روند داریم (انواع روند) :

روند صعودی

این روند شامل رالی ها و حفره هایی است که برآیندشان یک حرکت صعودی را نشان دهد . معمولاً در این نوع حرکت ها هر سقف جدید بالاتر از
سقف قبلی است ( شماره های سبز رنگ) و هر کف جدید هم بالاتر از کف قبلی است ( شماره های قرمز رنگ . )

شماتیک کلی روند صعودی در نمودار چارت های تکنیکال
شماتیک کلی روند صعودی در نمودار چارت های تکنیکال

روند نزولی

این روند شامل رالی ها و حفره های است که برآیندشان یک حرکت نزولی است. معمولاً در این نوع حرکت ها هر کف جدید پایین تر از کف قبلی می سازد ( قرمزها)، و هر سقف جدید قادر نیست سقف قبلی را رد کند ( سبزها . )

شماتیک کلی روند نزولی در نمودار چارت های تکنیکال
شماتیک کلی روند نزولی در نمودار چارت های تکنیکال

روند خنثی

این روند زمانی پیش می آید که بازار بدون تصمیم باشد و معمولاً در یک محدوده مشخصی نوسان می کند .

شماتیک کلی روند خنثی در نمودار چارت های تکنیکال
شماتیک کلی روند خنثی در نمودار چارت های تکنیکال

روندها از نظر زمانی

روندها دارای سه بعد دیگر ( از نظر زمانی هستند ).

  • روند بزرگ
  • متوسط
  • روند کوچک

در حقیقت تعداد زیادی روند وجود دارند که در تقابل با هم هستند. ممکن است یک روند نزولی در مقیاس روند کوچک در دل یک روند متوسط رخ دهد و…..
معمولاً روندهای بالاتر از شش ماه را روندهای بلند می نامند ، و روندهای بین سه هفته تا شش ماه روند های متوسط و کمتر از سه هفته روند کوتاه
نام دارد .
هر روند می تواند جزئی از روند بزرگ تر باشد. برای مثال یک روند متوسط می تواند یک روند نزولی (اصلاح قیمتی) برای یک روند بزرگ باشد و …
بنابراین معامله گران نیز به سه دسته تقسیم می شوند کوتاه مدت ، میان مدت ، بلند مدت.

کسانی که بلند مدت کار می کنند ، نوسانات کوچک دربعد زمانی کوتاه یا متوسط برایشان اهمیت ندارد . و الی اخر ….
این هم یک نمونه از این موردی که عنوان شد که روند کوتاه مدت در دل یک روند بلند مدت قرار دارد :

یک روند صعودی کوتاه در دل یک روند نزولی بلند مدت
یک روند صعودی کوتاه در دل یک روند نزولی بلند مدت

اندیکاتورها

اندیکاتورها شامل توابع و روابط علم ریاضی هستند که با استفاده از داده‌های قیمتی و حجمی، به ما در تحلیل قیمتی سهام کمک بسیاری میکنند.

اندیکاتور rsi از نماگرهای مهم و یک اسیلاتور پرکاربرد

در تصویر بالا نمونه‌ای از یک اندیکاتور قیمتی به نام RSI را مشاهده می‌کنید که معرفی کامل و کاربرد آن را میتوانید در این مقاله مطالعه کنید .

اگر در حال آموزش هستید احتمالا این موارد به شما کمک کند:

  1. معامله گر منضبط اثر مارک داگلاس

۲. دانلود کتاب تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه اثر جان جی مورفی

۳. کتاب شگرد گرگ اثر جردن بلفورث

۴. دانلود کتاب معامله گر پرایس اکشن اثر لنس بگز

منابع:

تحلیل تکنیکال جان مورفی

موسسه تحقیقاتی CFA

اتحادیه CMT

تحلیل تکنیکال چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول