آموزش, آموزش تحلیل تکنیکال

امواج الیوت

تئوری امواج الیوت چیست و موج الیوت چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد

مفهوم کلی از امواج الیوت

در این مقاله از آکادمی نیکخوی به توضیح امواج الیوت می پردازیم. این که فلسفه موج الیوت چیست؟ و کاربرد امواج الیوت چیست.

اصل امواج توسط نلسون الیوت کشف گردید.که حرکت و برگشت انرا تشخیص می دهد . الیوت در اطلاعات بازار سهام کشف کرد. که تغییرات قیمت در بازار با ساختار خاصی انجام می گیرد. که در واکنشهای چرخشی یک اهنگ اصلی را دنبال می کند. از این کشف ، او سیستمهای منطقی
بررسی بازار را توسعه داد.

الیوت ۱۳ نوع موج مجزا که در بازار سهام تکرار می شدند را ترسیم نمود. این امواج هیچ الزامی برای تکرار در زمان و یا دامنه خاصی ندارند. او مسیرها را تعریف ، ترسیم و نام نهاد. او توصیف کرد که چگونه این ساختارها به یکدیگر متصل می شوند، چگونه انها در یک الگوی قابل پیش بینی بزرگتر به یکدیگر متصل می شوند. همینطور در مورد الگوهای بزرگتر و بزرگتر .

بطور خلاصه اصل امواج یک مجموعه از مسیرهاست. یک تفسیر از این فرمها که شبیه همه مسیرهایست که تا بحال در حرکت بازار اتفاق افتاده. توصیف الیوت تشکیل شده از یک سری قاعده تجربی راهنما برای تغییرات بازار. الیوت پیشگویی قیمت برای بازار را مطرح نمود. حالا بنام اصل
امواج الیوت نامیده می شود.

تاریخچه کوتاه اصل امواج الیوت

هر چند امواج الیوت بهترین ابزار پیش بینی موجود است. اصل امواج نخستین ، یک ابزار فورکست نیست. ان یک توضیح جزئیات چگونگی رفتار بازار است. با اینحال، ان توضیحات سهم بزرگی در رسیدن به تسلسل رفتار و سپس احتمال مسیرهای بعدی داراست. مفاهیم اولیه از اصل امواج زمینه ساز مفهوم انالیز بازار بوده است. این مفهوم زمینه ساز نظم فکر ویک دورنمای کلی بازار می باشد. به هرصورت دقت آن در شناخت و پیش بینی تغییرات مسیر تقریبا غیر قابل باور است . خیلی جاها و خیلی از مردم طبق اصل امواج عمل می نمایند. اما بازار سرمایه جایی است که بیشتر
اینچنین عمل می کند.

مدل موج

در اینجا دو مدل ازتوسعه امواج گفته می شود.

  1. حرکت
  2. اصلاح کننده

Financial در کتاب ۱۹۳۸ او اصل امواج و بار دگر در مقالات منتشر شده ۱۹۳۹ درمجله ار.ان.الیوت اشاره می کند بازار سهام دارای یک حرکت اصلی یا الگوی ۵ موجه رو به بالا و World سه موج روبه پایین یک سیکل ۸ موجه را می سازد.

امواج الیوت چگونه کار می کنند؟

برخی از تحلیلگران تکنیکال با استفاده از نظریه موج الیوت سعی می کنند از الگوهای موجی در بازار سهام سود ببرند. این فرضیه می گوید که حرکت قیمت سهام را می توان پیش بینی کرد. زیرا آنها در تکرار الگوهای بالا و پایین به نام امواج حرکت می کنند. که توسط روانشناسی یا احساسات سرمایه گذار ایجاد می شود.

این تئوری دو نوع مختلف امواج را شناسایی می کند:

  1. امواج محرک (همچنین به عنوان امواج ضربه ای شناخته می شود)
  2. امواج اصلاحی. این موضوع ذهنی است، به این معنی که همه معامله گران نظریه را به یک شکل تفسیر نمی کنند یا موافق نیستند که این یک استراتژی تجاری موفق است.
پیشنهاد میشود بخوانید: کتاب تحلیل موج های الیوت در بازار سرمایه

بر خلاف بسیاری از شکل‌بندی‌های قیمت دیگر، کل ایده تحلیل موج به خودی خود معادل یک شکل‌بندی طرح‌بندی منظم نیست . که در آن شما به سادگی دستورالعمل‌ها را دنبال کنید. تجزیه و تحلیل موج بینش هایی را در مورد پویایی روند ارائه می دهد. به شما کمک می کند تا حرکات قیمت را به روشی بسیار عمیق تر درک کنید.

اصل موج الیوت از امواج ضربه ای و اصلاحی در هسته آن تشکیل شده است.

تئوری امواج الیوت چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد
ساختار امواج ضربه ای الیوت

امواج ضربه ای

امواج ضربه ای از پنج موج فرعی تشکیل شدند. حرکت خالص را در همان جهت روند بعدی بزرگترین درجه انجام می دهند. این الگو رایج ترین موج انگیزشی و ساده ترین موج در بازار است. مانند همه امواج محرکه، از پنج موج فرعی تشکیل شده است. که سه تای آنها نیز امواج محرک و دو موج اصلاحی هستند. این به عنوان یک ساختار ۵-۳-۵-۳-۵ برچسب گذاری شد. که در بالا نشان داده شده است.

دارای سه قانون شکست ناپذیر است. که شکل گیری آن را مشخص می کند:

  • موج دو نمی تواند بیش از ۱۰۰% موج اول را بازیابی کند
  • موج سوم هرگز نمی تواند کوتاه ترین موج یک، سه و پنج باشد
  • موج چهار در هیچ زمانی نمی تواند از موج سوم فراتر رود

اگر یکی از این قوانین نقض شود، ساختار یک موج ضربه ای نیست. معامله‌گر باید موج ضربه‌ای مشکوک را دوباره برچسب‌گذاری کند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: صلیب مرگ و صلیب طلایی چیست؟

امواج اصلاحی

امواج اصلاحی، که گاهی اوقات امواج مورب نامیده می شوند. از سه یا ترکیبی از سه موج فرعی تشکیل شدند. که حرکت خالص را در جهت مخالف روند بعدی بزرگترین درجه انجام می دهند. مانند همه امواج انگیزشی، هدف آن حرکت بازار در جهت روند است.

موج اصلاحی از پنج موج فرعی تشکیل میشود. تفاوت این است که مورب به نظر می رسد یا یک شکاف منبسط یا منقبض شود. امواج فرعی قطر ممکن است تعداد پنج نداشته باشند. بسته به نوع قطری که مشاهده می شود. مانند موج محرکه، هر موج فرعی مورب هرگز به طور کامل موج فرعی قبلی را پس نمی‌گیرد. و موج فرعی سه مورب ممکن است کوتاه‌ترین موج نباشد.

این امواج ضربه ای و اصلاحی در یک فراکتال خود مشابه برای ایجاد الگوهای بزرگتر تودرتو هستند. به عنوان مثال، یک نمودار یک ساله ممکن است در وسط یک موج اصلاحی باشد. اما یک نمودار ۳۰ روزه ممکن است یک موج تکانه در حال توسعه را نشان دهد. بنابراین، معامله‌گری با این تفسیر موج الیوت ممکن است چشم‌انداز نزولی بلندمدت با چشم‌انداز صعودی کوتاه‌مدت داشته باشد.

پیشنهاد می شود بخوانید: پرایس اکشن فراکتالی

ملاحظات ویژه

الیوت تشخیص داد که دنباله فیبوناچی تعداد امواج در تکانه ها و اصلاحات را نشان می دهد. روابط موج در قیمت و زمان نیز معمولاً نسبت‌های فیبوناچی مانند ۳۸% و ۶۲% را نشان می‌دهند. به عنوان مثال، یک موج اصلاحی ممکن است ۳۸ درصد از تکانه قبلی را بازنگری کند.

تئوری امواج الیوت چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد

سایر تحلیلگران شاخص هایی را با الهام از اصل امواج الیوت توسعه دادند. از جمله نوسانگر موج الیوت که در تصویر بالا نشان داده شده است. نوسانگر یک روش کامپیوتری برای پیش بینی جهت قیمت آینده بر اساس تفاوت بین میانگین متحرک پنج دوره ای و ۳۴ دوره ای ارائه می دهد. سیستم هوش مصنوعی Elliott Wave International، EWAVES، تمام قوانین و دستورالعمل های موج الیوت را برای تولید تجزیه و تحلیل خودکار امواج الیوت به داده ها اعمال می کند.

نظریه موج الیوت چیست؟

در تحلیل تکنیکال، نظریه موج الیوت تجزیه و تحلیل روندهای بلندمدت در الگوهای قیمت و نحوه مطابقت آنها با روانشناسی سرمایه گذار است. این الگوهای قیمتی که به آنها “امواج” می گویند. بر اساس قوانین خاصی ساخته شدند. که توسط رالف نلسون الیوت در دهه ۱۹۳۰ ایجاد شد. به طور خاص، آنها برای شناسایی و پیش بینی الگوهای موج در بازارهای سهام طراحی شدند. نکته مهم این است که این الگوها به طور قطعی در نظر گرفته نشدند. اما در عوض نتایج احتمالی را برای تغییرات قیمت در آینده ارائه می دهند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: بیت کوین چیست؟

امواج الیوت چگونه کار می کنند؟

در نظریه موج الیوت، اشکال مختلفی از امواج یا شکل‌گیری قیمت وجود دارد. سرمایه‌گذاران می‌توانند بینش را از آن‌ها به دست آورند. به عنوان مثال، امواج ضربه ای شامل یک روند صعودی یا نزولی است. حامل پنج موج فرعی است. ممکن است ساعت ها یا حتی دهه ها طول بکشد. آنها دارای سه قانون هستند:

  1. موج دوم نمی تواند بیش از ۱۰۰٪ موج اول را بازیابی کند.
  2. موج سوم نمی تواند کوتاهتر از موج یک، سه و پنج باشد. موج چهار هرگز نمی تواند از موج سوم پیشی بگیرد.
  3. همراه با امواج ضربه ای، امواج اصلاحی وجود دارد که در الگوهای سه تایی قرار می گیرند.

چگونه با استفاده از نظریه موج الیوت معامله کنید؟

در نظر بگیرید که یک معامله گر متوجه می شود که یک سهم در یک روند صعودی در یک موج ضربه ای حرکت می کند. در اینجا، آنها ممکن است تا زمانی که موج پنجم خود را کامل کند. مدت زیادی روی سهام ادامه دهند. در این مرحله، با پیش‌بینی بازگشت، معامله‌گر ممکن است ترید کوتاه مدت کند. زیربنای این نظریه معاملاتی این ایده است که الگوهای فراکتال در بازارهای مالی تکرار می شوند. در ریاضیات، الگوهای فراکتال خود را در مقیاس بی نهایت تکرار می کنند.

حتما از این محصول دیدن کنید: دوره فراکتالی امینو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *