آموزش

بلاک چین – زنجیره بلوکی

بلاک چین بلاکچین چیست؟ چه کاربردی دارد؟ مفاهیم پایه ارز دیحیتال و بیت کوین

بلاک چین چیست؟

در این مقاله از آکادمی نیکخوی به این می پردازیم که بلاکچین (بلاک چین: زنجیره بلوکی) چیست؟ چه کاربردی در ارز دیجیتال دارد.

اگر طی ده سال گذشته بانکداری ، سرمایه گذاری یا ارز رمزنگاری شده را دنبال کرده باشید. ممکن است اصطلاح “بلاک چین” (blockchain) را شنید باشید. بلاکچین فناوری اصلی در پشت شبکه بیت کوین است.

 • نکات کلیدی
 • بلاکچین نوع خاصی از دیتابیس است.
 • تفاوت آن با یک دیتابیس معمولی در نحوه ذخیره اطلاعات است. بلاکچین ها داده ها را در بلوکی ذخیره می کنند که سپس به هم متصل می شوند.
 • با ورود اطلاعات جدید ، آنها وارد یک بلوک جدید می شوند. هنگامی که بلوک با دیتاها پر شد ، آن را به بلوک قبلی زنجیر می زنیم. که باعث می شود دیتاها به ترتیب زمانی با هم زنجیر شوند.
 • انواع مختلفی از اطلاعات را می توان در زنجیره بلوکی ذخیره کرد. اما بیشترین استفاده تاکنون به عنوان دفتر معاملات بوده است.
 • در مورد بیت کوین ، از بلاک چین به صورت غیرمتمرکز استفاده می شود به طوری که هیچ شخص یا گروه واحدی کنترلی روی آن ندارد. بلکه همه کاربران به طور جمعی کنترل خود را حفظ می کنند.
 • بلاک چین های غیرمتمرکز غیرقابل تغییر هستند. به این معنی که اطلاعاتی که وارد می شوند غیرقابل برگشت هستند. برای بیت کوین، این بدان معناست که معاملات به طور دائمی ثبت می شوند و برای همه قابل مشاهده هستند.

Blockchain پیچیده به نظر می رسد. و قطعاً می تواند چنین باشد. اما مفهوم اصلی آن واقعاً کاملاً ساده است. بلاکچین نوعی پایگاه داده است. برای اینکه بتوانید بلاکچین را درک کنید. باید ابتدا درک کنید که یک دیتابیس در واقع چیست.

چیستی پایگاه داده ( دیتابیس)

بانک اطلاعاتی یا دیتابیس مجموعه ای از اطلاعات است که به صورت الکترونیکی روی سیستم رایانه ای ذخیره می شود. اطلاعات یا داده ها در پایگاه داده ها به طور معمول در قالب جدول ساخته می شوند. تا امکان جستجو و فیلتر کردن اطلاعات خاص را فراهم کنند.

چه تفاوتی بین شخصی وجود دارد. که از صفحه گسترده برای ذخیره اطلاعات به جای پایگاه داده استفاده می کند؟

صفحات گسترده برای یک فرد یا گروه کوچکی از افراد جهت ذخیره و دسترسی به اطلاعات محدود طراحی شدند. در مقابل، یک دیتابیس طوری طراحی می شود که به طور قابل توجهی اطلاعات بیشتری را در خود جای دهد. که می تواند به راحتی و به راحتی توسط هر تعداد کاربر همزمان دسترسی، فیلتر و دستکاری شود.

دیتابیس بزرگ با قرار دادن اطلاعات در سرورهایی که از رایانه های قدرتمند ساخته شدند، به این مهم دست می یابند. این سرورها گاهی می توانند با استفاده از صدها یا هزاران کامپیوتر ساخت شوند. تا از قدرت محاسباتی و ظرفیت ذخیره سازی لازم برای دسترسی همزمان کاربران به دیتابیس برای بسیاری از کاربران برخوردار باشند. اگرچه یک صفحه گسترده یا پایگاه داده ممکن است برای هر تعداد از افراد قابل دسترسی باشد. اما اغلب متعلق به یک تجارت است و توسط شخصی منصوب اداره می شود. که کنترل کاملی بر نحوه کار و داده های موجود در آن دارد.

بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال

بنابراین تفاوت بلاک چین با دیتابیس چیست؟

ساختار ذخیره سازی

یک تفاوت اساسی بین دیتابیس معمولی و بلاک چین ، نحوه ساختار داده ها است. یک بلاکچین اطلاعات را بصورت گروهی جمع آوری می کند. که به آنها بلوک نیز می گویند. و مجموعه ای از اطلاعات را در خود جای می دهد. بلوک ها ظرفیت ذخیره سازی خاصی دارند و وقتی پر می شوند. روی بلوک پر شده قبلی زنجیر می شوند و زنجیره ای از داده ها را به نام “زنجیره بلوک” یا همان بلاکچین تشکیل می دهند. تمام اطلاعات جدیدی که به دنبال آن بلوک تازه اضافه می شود. به یک بلوک تازه وارد می شوند. که پس از پر شدن نیز به زنجیره اضافه می شوند.

یک پایگاه داده، داده های خود را در جداول ساختار می دهد در حالی که یک زنجیره بلوک مانند نام آن، داده های خود را به صورت قطعه (بلوک) که با هم زنجیر شده اند، ساختار می دهد. این باعث می شود که همه بلاکچین ها دیتابیس باشند اما همه دیتابیس ها بلاکچین نیستند. این سیستم همچنین ذاتاً یک جدول زمانی برگشت ناپذیر از داده ها را هنگام پیاده سازی در ماهیت غیرمتمرکز ایجاد می کند. وقتی یک بلوک پر می شود، بخشی از این جدول زمانی می شود. هر بلوک در زنجیره زمانی که به زنجیره اضافه می شود یک مهر زمان دقیق به خود اختصاص می دهد.

تمرکززدایی در بلاکچین - بلاک چین یک شبکه غیرمتمرکز به گستره جهان است
بلاکچین یک شبکه غیر متمرکز به گستره جهان است.

تمرکز زدایی در بلاکچین

برای درک بلاک چین، مشاهده آن در زمینه نحوه اجرای آن توسط بیت کوین بسیار آموزنده است. بیت کوین مانند یک دیتابیس، برای ذخیره بلاکچین خود به مجموعه ای از رایانه ها نیاز دارد. برای بیت کوین، این بلاکچین فقط نوع خاصی از بانک اطلاعاتی است. که هر معامله بیت کوین را که انجام می شود ذخیره می کند. در مورد بیت کوین، برخلاف اکثر دیتابیس ها، این رایانه ها همه زیر یک سقف نیستند. و هر رایانه یا گروهی از رایانه ها توسط یک فرد یا گروه خاصی از افراد کار می کنند.

تصور کنید که یک شرکت دارای یک سرور متشکل از ۱۰ هزار رایانه با یک دیتا بیس است. که تمام اطلاعات حساب مشتری خود را در اختیار دارد. این شرکت دارای یک قسمت است. که شامل همه این رایانه ها در زیر یک سقف قرار می دهد. کنترل کامل هر یک از این رایانه ها و کلیه اطلاعات موجود در آنها را در اختیار دارد. به همین ترتیب، بیت کوین از هزاران رایانه تشکیل شده است. اما هر رایانه یا گروهی از رایانه هایی که زنجیره بلوک خود را در اختیار دارند. در موقعیت جغرافیایی متفاوتی قرار دارند و همه آنها توسط افراد یا گروههای مختلفی از افراد اداره می شوند. به این رایانه هایی که شبکه بیت کوین را آرایش می کنند ، گره (node) گفته می شود.

در این مدل از بلاکچین Bitcoin به روشی غیرمتمرکز استفاده می شود. با این حال، بلاک چین های خصوصی و متمرکز، جایی که رایانه های شبکه آن متعلق به یک موجود واحد هستند و اداره می شوند نیز وجود دارند.

روش کار بلاک چین

در یک بلاک چین، هر گره دارای رکورد کامل اطلاعاتی است. که از زمان شروع کار در زنجیره بلوک ذخیره شده است. برای بیت کوین، دیتاها کل تاریخ معاملات بیت کوین است. اگر یک گره در داده های خود خطایی داشته باشد، می تواند از هزاران گره دیگر به عنوان نقطه مرجع برای اصلاح خود استفاده کند. به این ترتیب ، هیچ گره ای در شبکه نمی تواند اطلاعات در آن را تغییر دهد. به همین دلیل ، سابقه معاملات در هر بلاک که بلاکچین Bitcoin را تشکیل می دهد برگشت ناپذیر است.

اگر یک کاربر رکورد معاملات بیت کوین را لمس کند، همه گره های دیگر به یکدیگر ارجاع می دهند و به راحتی گره را با اطلاعات نادرست مشخص می کنند. این سیستم به ایجاد ترتیب دقیق و شفاف رویدادها کمک می کند. برای بیت کوین، این اطلاعات لیستی از معاملات است. اما برای یک بلاکچین نیز امکان دارد اطلاعات مختلفی مانند قراردادهای حقوقی شناسه های دولتی یا موجودی محصولات شرکت را در اختیار شما قرار دهد.

برای تغییر نحوه کار آن سیستم یا اطلاعات ذخیره شده در آن، اکثر توان محاسباتی شبکه غیرمتمرکز باید در مورد تغییرات گفته شده توافق کنند. این امر اطمینان می دهد که هر تغییری رخ دهد به نفع اکثریت است.

شفافیت

به دلیل ماهیت غیرمتمرکز بلاک چین بیت کوین ، همه معاملات را می توان با داشتن یک گره شخصی یا با استفاده از جستجوگران بلاک چین که به هر کسی امکان می دهد معاملات بصورت زنده را ببیند ، به طور شفاف مشاهده شود؛ هر گره کپی مخصوص خود از زنجیره را دارد که با تأیید و اضافه شدن بلوک های جدید، به روز می شود. این بدان معنی است که اگر بخواهید، می توانید بیت کوین را به هر کجا که برود ردیابی کنید.

به عنوان مثال ، صرافی ها در گذشته هک میشدند. جایی که کسانی که بیت کوین را در صرافی داشتند همه چیز را از دست می دادند. اگرچه ممکن است هکر کاملاً ناشناس باشد. اما بیت کوین هایی که آنها استخراج کرده اند به راحتی قابل ردیابی هستند. مقصد بیت کوین هایی که در برخی از این هک ها به سرقت رفت، معلوم بود.

زنجیره بلاکچین و هش های روی آن مانند اثز انگشت عمل می کنند. کاملا منحصر بفرد

آیا Blockchain امن است؟

فناوری بلاک چین موارد امنیتی و اعتماد را از چندین طریق پاسخ می دهد. اول ، بلوک های جدید همیشه به صورت خطی و زمانی ذخیره می شوند. یعنی همیشه به “انتهای” بلاکچین اضافه می شوند. اگر نگاهی به بلاکچین بیت کوین بیندازید. می بینید که هر بلوک موقعیتی روی زنجیره دارد. که “ارتفاع” نامیده می شود. از نوامبر ۲۰۲۰ ، ارتفاع بلوک تاکنون به ۶۵۶۱۹۷ بلوک رسیده بود.

پس از اضافه شدن بلوکی به انتهای زنجیره بلوک. بازگشت و تغییر در محتوای بلوک بسیار دشوار است مگر اینکه اکثریت برای انجام این کار به توافق برسند. به این دلیل که هر بلوک حاوی هش (hash) مخصوص به خود است. همراه با هش بلوک قبل از خودش و همچنین مهر تایمی که قبلاً ذکر شد. کدهای هش توسط یک تابع ریاضی ایجاد می شود. که اطلاعات دیجیتالی را به رشته ای از اعداد و حروف تبدیل می کند. اگر آن اطلاعات به هر روشی ویرایش شود ، کد هش نیز تغییر می کند.

این دلیل مهم آن برای امنیت است. بگذارید بگوییم یک هکر می خواهد بلاکچین را تغییر دهد و بیت کوین را از بقیه سرقت کند. اگر آنها بخواهند نسخه تک نسخه خود را تغییر دهند ، دیگر با نسخه دیگران مطابقت نخواهد داشت. وقتی همه افراد نسخه های خود را در برابر یکدیگر ارجاع می دهند. میبینند که این یک نسخه متفاوت است. و نسخه هکر از این زنجیره به عنوان نامشروع کنار گذاشته می شود.

موفقیت در چنین هکی مستلزم این است که هکر به طور همزمان ۵۱ درصد از نسخه های بلاکچین را کنترل و تغییر دهد تا نسخه جدید آنها به نسخه اکثریت و در نتیجه زنجیره مورد توافق تبدیل شود. چنین حمله ای به مقدار زیادی پول و منابع نیز احتیاج دارد.

آِیا هک شبکه بلاکچین توجیه پذیر است؟

با توجه به اندازه شبکه بیت کوین و سرعت رشد آن ، احتمالاً هزینه ای برای جلب چنین شاهکاری غیرقابل عبور است. این امر نه تنها بسیار گران تمام می شود ، بلکه احتمالاً بی نتیجه نیز خواهد بود. انجام چنین کاری مورد توجه نخواهد بود، زیرا اعضای شبکه شاهد چنین تغییرات شدیدی در بلاکچین هستند. اعضای شبکه سپس نسخه جدیدی از زنجیره را که تحت تأثیر آن قرار نگرفته است، منتقل می کنند.

این امر باعث می شود که نسخه مورد حمله بیت کوین از نظر ارزش به شدت سقوط کند و در نهایت حمله بی هدف شود زیرا بازیگر بد، کنترل دارایی بی ارزشی را در اختیار دارد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید:
دابل اسپند چیست؟

زنجیره بلاکچین و هش ها و تایید تراکنس ها در بلاک چین امکان هک را غیرممکن می کنند و امنیت شبکه را بالا میبرند

بلاک چین چگونه استفاده می شود؟

همانطور که اکنون می دانیم ، بلوک Bitcoin blockchain اطلاعات مربوط به معاملات پولی را ذخیره می کند. اما به نظر می رسد که بلاک چین در واقع روشی قابل اعتماد برای ذخیره اطلاعات در مورد انواع دیگر معاملات است.

برخی از شرکتهایی که قبلاً بلاک چین را وارد کرده اند شامل Walmart ، Pfizer ، AIG ، Siemens ، Unilever و تعدادی دیگر هستند. به عنوان مثال ، IBM بلاکچین Food Trust1 خود را ایجاد کرده است. تا مسیری را که محصولات غذایی برای رسیدن به مکان های خود طی می کنند، ردیابی کند.

چرا این کار را انجام می دهند؟ صنایع غذایی شیوع بی شماری از e Coli ، سالمونلا ، لیستریا و همچنین مواد خطرناک را به طور تصادفی به غذاها وارد کرده است. در گذشته ، هفته ها طول می کشید تا منبع این شیوع یا علت بیماری را از آنچه مردم می خورند پیدا کنند.

استفاده از بلاکچین به برندها این امکان را می دهد که مسیر تولید یک ماده غذایی را از طریق هر توقفی که ایجاد میشود و درنهایت تحویل آن، ردیابی کند. اگر مشخص شود که یک ماده غذایی آلوده است. می توان از طریق هر توقف به منشا آن پی برد. نه تنها این، بلکه این شرکت ها هم اکنون می توانند سایر مواردی را که ممکن است با آن در تماس بوده مشاهده کنند. و اجازه می دهند شناسایی مشکل خیلی زودتر انجام شود و به طور بالقوه باعث نجات جان افراد می شود. این یکی از نمونه های بلاکچین در عمل است، اما اشکال بسیار دیگری از اجرای بلاکچین وجود دارد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید:
چرا اکثر NFT ها از بلاک چین اتریوم استفاده می کنند؟

بانک و امور مالی

شاید هیچ صنعتی بیشتر از بانکداری از ادغام بلاکچین در فعالیت های تجاری خود سود نبرد. موسسات مالی فقط در ساعات کاری، پنج روز در هفته فعالیت می کنند. این بدان معناست که اگر پنج شنبه در ساعت ۲ ظهر یک چک را واریز کنید، احتمالاً باید تا صبح روزشنبه منتظر بمانید تا پول به حساب شما وارد شود. حتی اگر سپرده خود را در ساعات کاری واریز کنید. با توجه به حجم بالای تراکنش هایی که بانک ها باید تسویه کنند. بررسی معامله ممکن است یک تا سه روز طول بکشد. در آنسو اما بلاکچین هرگز تعطیلی ندارد.

با ادغام بلاک چین در بانک ها مصرف کنندگان می توانند معاملات خود را در کمتر از ۱۰ دقیقه ببینند. در واقع زمانی که برای اضافه کردن بلاک به بلاکچین صرف می شود، صرف نظر از تعطیلات یا زمان روز یا هفته. با استفاده از بلا کچین، بانک ها همچنین امکان تبادل وجه بین موسسات را با سرعت و امنیت بیشتری دارند. به عنوان مثال ، در خرید سهام و روند تسویه ممکن است سه روز طول بکشد. (در صورت تجارت بین المللی) یا بیشتر ، به این معنی که پول و سهام برای آن دوره بلوک می شوند.

با توجه به حجم مبالغ مربوطه ، حتی چند روزی که پول در حال حمل است می تواند هزینه ها و خطرات قابل توجهی را برای بانک ها به همراه داشته باشد. بانک اروپایی Santander و شرکای تحقیقاتی آن صرفه جویی بالقوه را بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار در سال دارند. Capgemini ، یک مشاور فرانسوی ، تخمین می زند که مصرف کنندگان می توانند هر سال تا ۱۶ میلیارد دلار از طریق برنامه های مبتنی بر بلاکچین در هزینه های بانکی و بیمه پس انداز کنند.

واحد پول

بلاکچین بستر ارزهای رمزنگاری مانند بیت کوین را تشکیل می دهد. دلار آمریکا توسط فدرال رزرو کنترل می شود. تحت این سیستم مرجع مرکزی ، دیتاها و ارز کاربر از نظر فنی در اختیار بانک یا دولت وی است. اگر بانک کاربر هک شود، اطلاعات خصوصی مشتری در معرض خطر است. اگر بانک مشتری سقوط کند یا آنها در کشوری با دولت ناپایدار زندگی کنند، ممکن است ارزش پول آنها در معرض خطر باشد. در سال ۲۰۰۸، برخی از بانک هایی که پولشان تمام شد، با استفاده از پول مودیان، تا حدودی وثیقه دریافت کردند. این نگرانی هایی است که بیت کوین برای اولین بار از آن تصور و ایجاد شد.

بلاکچین با گسترش فعالیت های خود در شبکه ای از رایانه ها به بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه اجازه می دهد بدون نیاز به مرجع مرکزی فعالیت کنند. این نه تنها خطر را کاهش می دهد بلکه بسیاری از هزینه های پردازش و معامله را نیز از بین می برد. همچنین می تواند به کشورهای دارای ارزهای ناپایدار یا زیرساخت های مالی، ارز پایدارتر با کاربردهای بیشتر و شبکه گسترده تری از افراد و موسساتی که می توانند با آنها تجارت کنند، چه در داخل و چه در خارج از کشور سرویس داد.

استفاده از کیف پول ارزهای رمزپایه برای حساب های پس انداز یا به عنوان وسیله ای برای پرداخت به ویژه برای کسانی که هیچ شناسه دولتی ندارند بسیار مفید است. برخی از کشورها ممکن است جنگ زده باشند. یا دارای دولتهایی باشند که هیچگونه زیرساخت واقعی برای ارائه شناسایی ندارند. شهروندان چنین کشورهایی ممکن است به حساب های پس انداز یا کارگزاری دسترسی نداشته باشند. بنابراین راهی برای ذخیره امن ثروت ندارند.

مراقبت های بهداشتی

ارائه دهندگان خدمات بهداشتی می توانند از بلاکچین برای ذخیره ایمن سوابق پزشکی بیماران خود استفاده کنند. هنگامی که یک پرونده پزشکی تولید و امضا می شود، می تواند در زنجیره بلوک نوشته شود که به بیماران اطمینان می دهد که سابقه قابل تغییر نیست. این سوابق بهداشتی شخصی می توانند با استفاده از یک کلید خصوصی در زنجیره بلوک رمزگذاری و ذخیره شوند. به طوری که فقط توسط افراد خاصی قابل دسترسی هستند. بدین ترتیب از حریم خصوصی آنها اطمینان حاصل می شود.

سوابق املاک

اگر تا به حال گذرتان به دفاتر ثبت اسناد یا املاک محلی خود افتاده باشد. می دانید که روند ثبت حقوق مالکیت هم سنگین است و هم ناکارآمد. امروز، یک سند فیزیکی باید به یک کارمند دولت در دفتر ضبط محلی تحویل شود. جایی که به صورت دستی در دیتابیس شهرستان و فهرست عمومی شهرستان وارد شود. در صورت اختلاف در مورد دارایی، ادعاهای مالکیت باید با شاخص عمومی سازگار شود.

این فرایند فقط پرهزینه و وقت گیر نیست. بلکه با خطاهای انسانی نیز همراه است، جایی که هر عدم دقت باعث می شود ردیابی مالکیت املاک کارایی کمتری داشته باشد. Blockchain این توانایی را دارد که دیگر نیازی به اسکن اسناد و ردیابی پرونده های فیزیکی در یک دفتر ضبط محلی ندارد. اگر مالکیت املاک در بلاکچین ذخیره و تأیید شود. مالکان می توانند اعتماد کنند که سند آنها دقیق و به طور دائمی ثبت می شوند.

در کشورها یا مناطق جنگ زده که زیرساخت های دولتی و مالی کمی داشته و قطعاً “دفتر ثبت” ندارند. اثبات مالکیت یک ملک تقریباً غیرممکن است. اگر گروهی از مردم در چنین منطقه ای قادر به استفاده از بلاک چین باشند، می توان جدول زمانی مشخص و واضحی از مالکیت املاک را تعیین کرد.

قراردادهای هوشمند

قرارداد هوشمند یک کد رایانه ای است که می تواند در زنجیره بلوک برای تسهیل ، تأیید یا مذاکره در مورد قرارداد تعبیه شود. قراردادهای هوشمند تحت مجموعه ای از شرایط عمل می کنند که کاربران با آن موافقت می کنند. در صورت تحقق آن شرایط، شرایط توافق نامه به طور خودکار انجام می شود.

برای مثال، یک مستاجر بالقوه مایل است با استفاده از یک قرارداد هوشمند یک آپارتمان را اجاره کند. موجر موافقت می کند به محض پرداخت ودیعه ضمانت توسط مستاجر کلید را به مستاجر بدهد. مستاجر و موجر بخشهای مربوط به معامله خود را به قرارداد هوشمند ارسال می کنند، این قرارداد در تاریخ شروع اجاره نامه خانه را حفظ می کند و به طور خودکار کد درب (کلید ورود) را با سپرده امنیتی عوض می کند. اگر موجر کد درب را تا تاریخ اجاره تأمین نکند ، قرارداد هوشمند مبلغ ودیعه را پس می گیرد. این کار باعث می شود هزینه ها و فرایندهایی که معمولاً با استفاده از دفتر اسناد رسمی ، واسطه شخص ثالث یا وکالت مرتبط هستند ، از بین بروند.

زنجیره های تأمین

همانند مثال IBM Food Trust ، تأمین کنندگان می توانند از بلاکچین برای ثبت ریشه موادی که خریداری کرده اند ، استفاده کنند. این امر اجازه می دهد تا شرکت ها صحت محصولات خود را همراه با برچسب های رایج مانند “ارگانیک” ، “محلی” و “تجارت منصفانه” تأیید کنند.

همانطور که توسط فوربس گزارش شد صنایع غذایی به طور فزاینده ای از زنجیره بلوک برای ردیابی مسیر و ایمنی مواد غذایی در طول مسیر از مزرعه تا مصرف کننده استفاده می کنند.

رأی دادن

همانطور که گفته شد بلاکچین می تواند برای تسهیل سیستم رای گیری مدرن استفاده شود. رای گیری با بلاکچین پتانسیل لازم برای از بین بردن تقلب در انتخابات و افزایش میزان مشارکت در رای دهندگان را دارد. همانطور که در انتخابات میان دوره ای نوامبر ۲۰۱۸ در ویرجینیا غربی آزمایش شد. با استفاده از بلاکچین تقلب در آرا تقریبا غیرممکن است. پروتکل بلاکچین همچنین شفافیت در روند انتخابات را حفظ می کند. از پرسنل مورد نیاز برای انجام انتخابات می کاهد. و نتایج تقریباً فوری برای مسئولان فراهم می کند. این امر نیاز به بازشماری مجدد یا هر گونه نگرانی واقعی مبنی بر تهدید انتخابات را کنار میگذارد.

مزایا و معایب بلاک چین

با وجود پیچیدگی های موجود، توانایی بلاکچین به عنوان شکلی غیرمتمرکز برای ثبت سوابق تقریباً بدون محدودیت است. از حریم خصوصی بیشتر کاربر و افزایش امنیت تا هزینه پردازش پایین و خطاهای کمتر. فناوری بلاکچین ممکن است برنامه هایی فراتر از موارد ذکر شده در بالا را داشته باشد. اما برخی از معایب نیز وجود دارد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید:
دوج کوین چیست؟

مزایا

 • با از بین بردن دخالت انسان در تأیید صحت، دقت بهبود می یابد
 • کاهش هزینه ها با حذف تأیید شخص ثالث
 • تمرکززدایی دستکاری در آن را دشوارتر می کند
 • معاملات امن ، خصوصی و کارآمد هستند
 • فناوری شفاف و واضح
 • یک گزینه بانکی و روشی برای اطمینان از اطلاعات شخصی برای شهروندان کشورهایی که دارای دولت های ناپایدار یا توسعه نیافته هستند فراهم می کند

معایب

 • هزینه قابل توجه فناوری مرتبط با استخراج بیت کوین
 • معاملات کم در ثانیه
 • سابقه استفاده در فعالیتهای غیرقانونی
 • مقررات

منابع:

Nakamoto Studies

IBM Food Trust

Fine extra

Global Index

FBI official website

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *