صندوق ETF چیست؟

صندوق سرمایه گذاری معاملاتی، به انگلیسی Exchange traded fund (به اختصارETF)، نوعی اوراق بهادار است. که شامل مجموعه ای از اوراق بهادار، مانند سهام است. که اغلب یک شاخص اساسی را دنبال می کند. اگرچه یک ETF می تواند در بخشهای مختلف از صنعت سرمایه گذاری کند یا از استراتژی های مختلف استفاده کنند. ETF از بسیاری جهات شبیه صندوق های سرمایه گذاری مشترک است. در بورس ETF در طول روز دقیقاً مانند سهام عادی درج می شود.

etf چیست؟
 • نکات کلیدی
 • صندوق قابل معامله (ETF) سبدی از اوراق بهادار است که درست مانند سهام در بورس خرید و فروش می شود.
 • قیمت سهام ETF در طول روز با خرید و فروش ETF در نوسان است. این با صندوق های سرمایه گذاری مشترک که فقط یک بار در روز پس از بسته شدن بازارو و پس از محاسبه NAV معامله می شوند متفاوت است.
 • ETF می تواند شامل انواع سرمایه گذاری ها از جمله سهام ، کالاها یا اوراق قرضه باشد.
 • ETF نسبت به خرید سهام به صورت جداگانه نسبت هزینه کم و کارمزد کارگزار کمتری را ارائه می دهد.

ETF نوعی صندوق است که دارایی های اساسی متعددی را نگهداری می کند ، نه فقط یک سهام. از آنجا که دارایی های متعددی در داخل ETF وجود دارد، می توانند گزینه ای محبوب برای تنوع بخشی به سبدسهام باشند.

یک ETF می تواند تا صدها یا هزاران سهام در صنایع مختلف داشته باشد، یا می تواند منحصرا در یک صنعت یا بخش خاص تمرکز کند.

بازده و واحدهای این ابزارها، با استفاده از ارزش خالص دارایی یا NAV ارزیابی و قیمت‌گذاری می‌‌شود. ارزش خالص دارایی (Net Asset Value (NAV، برابر است با مجموع تمام دارایی‌ها منهای تمام بدهی‌هایی که در یک سبد قرار می‌گیرد، تقسیم بر تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری در صندوق.

صندوق ETF در ایران

در صندوق ETF ها رکن ضامن نقدشوندگی حذف شده‌ و رکن جدیدی به‌عنوان بازارگردان، زمینه نقدشوندگی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق ETF را در بازار فراهم می‌کند و در مواقعی که عرضه کننده ای وجود نداشته باشد و یا خریدار دیگری وجود نداشته باشد به فروش و یا خرید واحدهای تقاضا شده و یا عرضه شده مبادرت می‌ورزد. صندوق‌های قابل معامله در بورس یا صندوق ETF به سه دسته سرمایه‌گذاری در سهام، سرمایه‌گذاری مختلط و سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت تقسیم‌بندی می‌شوند. تفاوت این سه نوع صندوق علاوه بر استراتژی معاملاتی آن‌ها که از نام آن‌ها مشخص است، در کارمزد خرید و فروش آن‌ها است.

انواع صندوق ETF

انواع گوناگونی از صندوق ETF در دسترس سرمایه گذاران است که می تواند برای تولید درآمد ، سودسازی، افزایش قیمت و برای کاهش خطر در پرتفوی سرمایه گذار استفاده شود. در زیر چندین نمونه از انواع ETF آورده شده است.

ETF اوراق قرضه

ممکن است شامل اوراق قرضه دولتی ، اوراق قرضه شرکتی و اوراق قرضه دولتی و محلی باشد. در اصطلاح جهانی اوراق قرضه شهرداری نامیده می شوند.


ETF سهام

که صنایع که صنعت خاصی مانند فناوری ، بانکداری یا بخش نفت و گاز را ردیابی می کنند.


ETF کالاها (کامودیتی)

در کالاهایی از جمله نفت خام یا طلا سرمایه گذاری می کنند.


ETF های ارزی

در ارزهای خارجی مانند یورو یا دلار کانادا سرمایه گذاری می کنند.

بیشتر بخوانید: کامودیتی چیست؟

مزایا و معایب صندوق ETF

ای تی اف بطورمتوسط هزینه های کمتری را ارائه می دهد. زیرا خرید تمام سهام های موجود در سبد سهام ETF برای سرمایه گذار گران تمام می شود. اما با خرید ای تی اف سرمایه گذاران فقط یک معامله برای خرید و یک معامله برای فروش لازم دارند که این امر منجر به کارمزد کارگزار کمتری می شود. زیرا معاملات معدودی توسط سرمایه گذاران انجام می شود. کارگزاران معمولاً برای هر معامله کمیسیون می گیرند. برخی از کارگزاران حتی در برخی از ETF های کم هزینه معاملات بدون کارمزد را ارائه می دهند. که هزینه های سرمایه گذاران را بیش از پیش کاهش می دهد. ممکن است ای تی اف ها با تخفیف ارائه شوند تا از جذابیت بالاتری برای سرمایه گذاری برخوردار شوند.

 • مزایا
 • دسترسی به بسیاری از سهام در صنایع مختلف
 • نسبت کم هزینه و کارمزد کارگزار کمتر.
 • مدیریت ریسک از طریق متنوع سازی
 • معافیت مالیاتی معاملات واحدها
 • معایب
  ETF هایی که به طور فعال مدیریت می شوند ، هزینه های بالاتری دارند
 • ETF های متمرکز بر صنعت ، تنوع را محدود می کنند
 • کمبود نقدینگی مانع معاملات می شود

برای خواندن بیشتر:

سود مرکب چیست؟

استاپ لاس چیست و چگونه به کار میرود؟

مفهوم پول هوشمند

اگر در حال آموزش تحلیل تکنیکال هستید احتمالا این موارد به شما کمک کند:

دانلود کتاب معامله گر منضبط اثر مارک داگلاس

دانلود کتاب تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه اثر جان جی مورفی

دانلود کتاب شگرد گرگ اثر جردن بلفورث

منابع:

U.S. Securities & Exchange Commission

Internal Revenue Service

State Street Global Advisors

ترجمه:

آکادمی نیکخوی