کامودیتی چیست؟

کامودیتی یا کالای اولیه، کالاهای اساسی و عمدتا خام مورد استفاده در تجارت است با کالاهای مشابه دیگر قابل تعویض است. کامودیتی ها اغلب به عنوان ورودی در تولید کالاها یا خدمات دیگر استفاده می شوند. اصولا کیفیت کامودیتی معین ممکن است اندکی متفاوت باشد، اما اساساً در بین تولیدکنندگان یکسان است.

وقتی کامودیتی ها در بورس خرید و فروش می شوند، باید حداقل استانداردهای مشخص را داشته باشند که به عنوان درجه پایه شناخته می شود.

درک کامودیتی

ایده اصلی این است که بین کامودیتی که از یک تولید کننده و کالای مشابه از تولید کننده دیگر حاصل می شود تفاوت کمی وجود دارد. یک بشکه نفت اساساً همان محصول است ، صرف نظر از اینکه تولید کننده آن کیست.

در مقابل، برای کالاهای الکترونیکی، کیفیت و ویژگی های یک محصول خاص بسته به تولید کننده ممکن است کاملاً متفاوت باشد. برخی از نمونه های سنتی کامودیتی شامل موارد زیر است:

غلات
طلا
گوشت
نفت
گاز طبیعی
انواع کامودیتی ها
انواع کامودیتی ها

اخیراً ، این تعریف شامل محصولات مالی مانند ارزهای خارجی و شاخص ها شده است. پیشرفت های فناوری همچنین منجر به مبادله انواع جدیدی از کالاها در بازار شده است. به عنوان مثال، دقیقه تلفن همراه و پهنای باند.

بیشتر بخوانید: تحلیل بنیادی چیست

خریداران و تولیدکنندگان کامودیتی ها

خرید و فروش کالاهای اولیه معمولاً از طریق قراردادهای آتی در بورس هایی انجام می شود که کمیت و حداقل کیفیت کالای مورد معامله را استاندارد می کند. به عنوان مثال ، هیئت تجاری شیکاگو شرط می کند که یک قرارداد گندم برای ۵ هزار پیمانه است و بیان می کند که چه درجه های کیفی گندم می تواند برای تأمین قرارداد استفاده شود.

نقشه جهان بر اساس اینکه به فروش کدام کامودیتی وابستگی بیشتری دارند
نقشه جهان بر اساس اینکه به فروش کدام کامودیتی وابستگی بیشتری دارند

تاجران دو نوع هستند که معاملات آتی کالاها را انجام می دهند:

۱) با اهداف کاهش ریسک

اولین خریداران و تولیدکنندگان کالاهایی هستند که از قراردادهای آتی کالاها برای اهداف مصون سازی که در ابتدا برای آنها در نظر گرفته شده استفاده می کنند. این بازرگانان کالای واقعی را منقضی می کنند یا قرارداد آن را منقضی می کنند. به عنوان مثال، اگر قیمت گندم قبل از برداشت محصول کاهش یابد، کشاورز می تواند در برابر خطر از دست دادن پول محافظت شود. کشاورز می تواند قراردادهای آتی گندم را هنگام کاشت محصول بفروشد. و قیمت از پیش تعیین شده گندم را در زمان برداشت تضمین کند.

۲) دلالان کالا

نوع دوم تاجر کالاها، دلال است. اینها بازرگانانی هستند که در بازاربه دنبال سوداگری و سودآوری از حرکات بی ثبات قیمت دست به معامله میزنند. این بازرگانان هرگز قصد ندارند کالای واقعی را با انقضا قرارداد آتی تولید کنند یا تحویل بگیرند.

بسیاری از بازارهای آتی بسیار روان هستند و از دامنه و نوسان روزانه بالایی برخوردار هستند. این باعث می شود که بازارهای بسیار وسوسه انگیزی برای معامله گران داخل روز داشته باشند. بسیاری از معاملات آتی شاخص توسط کارگزاران و مدیران سبد سهام برای کاهش ریسک استفاده می شود. همچنین ، از آنجا که کامودیتی ها معمولاً با بازارهای سهام و اوراق بهادار همزمان تجارت نمیشوند. برخی کامودیتی ها نیز می توانند به طور موثر برای متنوع سازی سبد سرمایه گذاری مورد استفاده قرار گیرند.

بیشتر بخوانید: روانشناسی بازار

کامودیتی ها به عنوان یک محافظ در برابر تورم

قیمت کامودیتی ها معمولاً با افزایش سرعت تورم افزایش می یابد. به همین دلیل است که سرمایه گذاران برای مصونیت در زمان افزایش تورم. به ویژه تورم غیر منتظره، اغلب به سمت آنها می روند. با افزایش تقاضا برای کالاها و خدمات، قیمت کالاها و خدمات افزایش می یابد. و کامودیتی ها کالاهایی هستند که برای تولید آن کالاها و خدمات استفاده می شود. از آنجا که قیمت کامودیتی ها غالباً با تورم افزایش می یابد، این نوع دارایی اغلب می تواند به عنوان یک ضامن در برابر کاهش قدرت خرید ارز باشد.

نقشه جهان و میزان وابستگی به فروش کامودیتی ها
نقشه جهان و میزان وابستگی به فروش کامودیتی ها

منبع: investopedia

منبع: کنفرانس تبادل و پیشرفت سازمان ملل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *