ارز دیجیتال

بیت کوین سلطان ارزهای دیجیتال

ارز رمزنگاری شده یا ارز دیجیتال چیست؟

ارز رمزنگاری شده یک ارز دیجیتال یا مجازی است که با رمزنگاری امکان جعل و تقلب در آن غیرممکن میشود. بسیاری از ارزهای رمزپایه شبکه های غیرمتمرکز مبتنی بر فناوری بلاکچین هستند. بلاکچین دفتر توزیع شده ای است که توسط یک شبکه متنوع از رایانه اعمال می شود. یک ویژگی مشخص ارزهای رمزپایه این است که به طور کلی توسط هیچ مرجع مرکزی صادر نمی شود. و این باعث می شود آنها از لحاظ تئوری در برابر مداخلات یا دستکاری های دولت مصون باشند.

درک ارزهای رمزپایه

ارز دیجیتال سیستم هایی هستند که امکان پرداخت آنلاین را فراهم می کنند. بصورت “توکن” های مجازی به عنوان مقادیر ارزشمند ورودی ارائه می شوند. “رمزنگاری” به الگوریتم های رمزگذاری مختلف و تکنیک های رمزنگاری اشاره دارد که از این ورودی ها محافظت می کنند. رمزگذاری منحنی بیضوی ، جفت کلید عمومی-خصوصی و توابع هش مثال هایی از تکنیک های رمزنگاری هستند.

انواع ارز دیجیتال

اولین ارز رمزنگاری شده مبتنی بر بلاکچین بیت کوین بود. که هنوز هم محبوب ترین و با ارزش ترین ارز باقی مانده است. امروزه هزاران ارز رمزپایه جایگزین با عملکردها و مشخصات مختلف وجود دارد. برخی از اینها کلون یا فورک بیت کوین هستند ، در حالی که برخی دیگر ارزهای جدیدی هستند که از ابتدا ساخته شده اند.

بیت کوین در سال ۲۰۰۹ توسط یک فرد یا گروهی معروف به نام مستعار “Satoshi Nakamoto” راه اندازی شد. ۱ از نوامبر ۲۰۱۹، بیش از ۱۸ میلیون بیت کوین در گردش بود. که ارزش بازار آنها در حدود ۱۴۶ میلیارد دلار بود.

برخی از ارزهای رمزپایه ( ارز دیجیتال) رقابتی که با موفقیت بیت کوین ایجاد شده اند و به عنوان “altcoins” شناخته می شوند. شامل Litecoin ، Peercoin و Namecoin و همچنین Ethereum ، Cardano و EOS هستند. امروز، ارزش کل ارزهای رمزپایه موجود حدود ۲۱۴ میلیارد دلار است. بیت کوین در حال حاضر بیش از ۶۸٪ از ارزش کل این بازار را شامل می شود.

ارز دیجیتال

ملاحظات ویژه

نکته اصلی در جذابیت و عملکرد بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه فناوری بلاکچین است که برای نگهداری یک دفتر آنلاین از تمام معاملات انجام شده استفاده می شود، بنابراین یک ساختار داده برای این دفتر فراهم می کند که کاملاً ایمن است و توسط کل شبکه از گره های فردی، یا کامپیوتر که یک کپی از دفتر را نگهداری می کند. قبل از تأیید، هر بلاک جدید ایجاد شده باید توسط هر گره تأیید شود، جعل تاریخ معاملات تقریباً غیرممکن است.

بیشتر بخوانید: بلاکچین

بسیاری از کارشناسان فناوری بلاکچین را دارای پتانسیل جدی. برای استفاده مانند رای گیری آنلاین و سرمایه گذاری گسترده می دانند. موسسات مالی بزرگ مانند JPMorgan Chase (JPM) احتمال کاهش هزینه های معامله را با ساده سازی پردازش را در نقطه اتکا میدانند. با این حال، ارزهای رمزپایه مجازی هستند و در یک پایگاه داده مرکزی ذخیره نمیشوند. اگر شخصی نسخه پشتیبان از کلید خصوصی خود نداشته باشد، می توان با از بین رفتن یا از بین بردن هارد دیسک، موجودی ارز رمزنگاری شده دیجیتالش از بین برود در عین حال، هیچ مرجع مرکزی، دولتی یا شرکتی وجود ندارد که به وجوه شخص یا اطلاعات شخصیش دسترسی داشته باشد.

مزایا و معایب Cryptocurrency

مزایا

ارزهای رمزپایه این وعده را دارند که انتقال وجه مستقیماً بین دو طرف، بدون نیاز به شخص ثالث قابل اعتماد مانند بانک یا شرکت کارت اعتباری را آسان تر می کنند. درعوض این انتقال با استفاده از کلیدهای عمومی و کلیدهای خصوصی و اشکال مختلف سیستم های تشویقی، مانند اثبات کار یا اثبات سهام، تأمین می شود.

در سیستم های رمزنگاری مدرن، “کیف پول” یا آدرس حساب کاربر دارای یک کلید عمومی است. در حالی که کلید خصوصی فقط برای مالک شناخته شده است و برای امضای معاملات استفاده می شود. انتقال وجوه با حداقل هزینه پردازش انجام می شود. به کاربران اجازه می دهد از هزینه های سنگین پرداخت شده توسط بانک ها و موسسات مالی برای انتقال وجه جلوگیری کنند.

معایب

ماهیت نیمه ناشناس معاملات ارزهای رمزنگاری شده آنها را برای بسیاری از فعالیت های غیرقانونی مانند پولشویی و فرار مالیاتی مناسب می کند. با این حال، مدافعان ارزهای رمزپایه اغلب ناشناس بودن خود را بسیارارزشمند ارزیابی می کنند و به مزایای حفظ حریم خصوصی مانند محافظت از افشاگران یا فعالانی را که تحت حکومت های سرکوبگر زندگی می کنند، اشاره می کنند. برخی از ارزهای رمزپایه، خصوصی تر از بقیه هستند.

به عنوان مثال بیت کوین برای انجام تجارت غیرقانونی بصورت آنلاین گزینه نسبتاً ضعیفی است. زیرا تجزیه و تحلیل بلاکچین بیت کوین به مقامات در دستگیری و تعقیب مجرمان کمک کرده است. سکه هایی با حفظ حریم خصوصی بیشتر وجود دارند ، مانند Dash ، Monero یا ZCash ، که ردیابی آنها دشوارتر است.

ثبت نام در دوره ارزهای دیجیتال: هم اکنون ثبت نام کنید

انتقاد از ارز رمزنگاری شده

از آنجا که قیمت های بازار ارزهای رمزپایه بر اساس عرضه و تقاضا است، نرخ تبادل ارز رمزنگاری شده با ارز دیگر می تواند تغییرات گسترده ای داشته باشد.

بیت کوین با افزایش قیمت سریعی روبرو شده و از نظر ارزش سقوط می کند، در دسامبر ۲۰۱۷ قیمت آن به بالغ بر ۱۹۰۰۰ دلار برای هر بیت کوین افزایش می یابد. قبل از اینکه در ماه های بعدی به حدود ۷۰۰۰ دلار برسد. بنابراین ارزهای رمزپایه توسط برخی از اقتصاددانان یک مد کوتاه مدت یا حباب سوداگرانه تفسیر میشوند.

این نگرانی وجود دارد که ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین ریشه در هیچ کالای مادی ندارند. با این حال، برخی تحقیقات مشخص کرده اند که هزینه تولید بیت کوین، که به مقدار زیادی انرژی بیشتر نیاز دارد، با قیمت بازار آن ارتباط مستقیم دارد.

بلاک چین های رمزنگاری از امنیت بالایی برخوردار هستند. اما سایر جنبه های اکوسیستم ارز رمزنگاری شده از جمله صرافی ها و کیف پول ها از خطر هک. شدن در امان نیستند. در تاریخ ۱۰ ساله بیت کوین، چندین صرافی آنلاین مورد هک و سرقت قرار گرفته است که گاهی اوقات میلیون ها دلار “سکه” به سرقت رفته است.

با این وجود ، بسیاری از ناظران مزایای بالقوه را در ارزهای رمزپایه مشاهده می کنند، مانند امکان حفظ ارزش در برابر تورم و تسهیل مبادلات در حالی که حمل و تقسیم آن آسان تر از فلزات گرانبها و خارج از نفوذ بانک های مرکزی و دولت ها است.

منبع: coinbase

bitcoin news
jp morgan chase

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول