اگرچه گروه کوچکی از سرمایه گذاران هستند که راضی به درآمدزایی از پرتفوی خود بدون رشد آنها هستند. اما بیشتر سرمایه گذاران دوست دارند پرتفوی آنها با گذشت زمان افزایش یابد. روشهای زیادی برای این امر وجود دارد. بهترین روش برای یک سرمایه گذار به عوامل مختلفی از جمله ریسک پذیری، افق زمانی و مقدار اصلی که می تواند سرمایه گذاری کند بستگی خواهد داشت.

روش های مختلفی برای رشد پرتفوی وجود دارد. بعضی از آنها بیشتر از دیگران وقت می گیرند یا خطر بیشتری دارند. با این حال، روش های آزمایش شده و واقعی وجود دارد. که سرمایه گذاران از هر راه و روش برای رشد پول خود استفاده کرده اند.

تعریف رشد پرتفوی

وقتی صحبت از سرمایه گذاری می شود می توان رشد را از چند طریق تعریف کرد. به معنای عام، هرگونه افزایش در ارزش حساب را می توان رشد تلقی کرد. مانند زمانی که گواهی سپرده سود اصلی خود را پرداخت می کنید. اما رشد معمولاً به طور دقیق تر در صحنه سرمایه گذاری به عنوان افزایش سرمایه تعریف می شود. جایی که قیمت یا ارزش سرمایه گذاری با گذشت زمان افزایش می یابد. رشد می تواند در کوتاه مدت و بلند مدت اتفاق بیفتد. اما رشد قابل توجه در کوتاه مدت به طور کلی درجه بالاتری از خطر را به همراه دارد.

بخرید و نگه دارید

خرید و نگهداری سرمایه گذاری شاید ساده ترین استراتژی برای دستیابی به رشد پرتفوی باشد و با گذشت زمان می تواند یکی از موثرترین راهکارها نیز باشد. آن دسته از سرمایه گذارانی که به سادگی سهام خریداری می کنند و آنها را در سبد سهام خود نگه می دارند، اغلب از نتایج به طور شگفت انگیزی متعجب می شوند.

سرمایه گذار که از استراتژی خرید و نگهداری استفاده می کند، معمولاً به فکر حرکت کوتاه مدت قیمت و شاخص های تکنیکال نیست.

بیشتر بخوانید: تحلیل تکنیکال

زمان بندی بازار

کسانی که بازارها یا سرمایه گذاری های خاص را با دقت بیشتری دنبال می کنند، اگر بتوانند بازار را به طور صحیح زمان بندی کنند و به طور مداوم هنگام پایین آمدن قیمت ها بخرند و در صورت بالا بودن به فروش برسانند، می توانند استراتژی خرید و نگهداری را شکست دهند. بدیهی است که این استراتژی بازدهی بسیار بیشتری نسبت به صرف سرمایه گذاری در طول زمان خواهد داشت. اما همچنین به توانایی سنجش صحیح بازارها نیز نیاز دارد.

برای یک سرمایه گذار متوسط ​​که وقت تماشای روزانه بازار را ندارد. ممکن است بهتر باشد از زمان بندی بازار خودداری کرده و به جای آن، روی سایر استراتژی های سرمایه گذاری بلند مدت تمرکز کند.

متنوع سازی

این استراتژی غالباً با رویکرد خرید و نگهداری ترکیب می شود. بسیاری از انواع مختلف ریسک، مانند ریسک شرکت، می تواند از طریق متنوع سازی کاهش یابد یا برطرف شود. مطالعات متعدد ثابت کرده اند که متنوع سازی دارایی یکی از عوامل اصلی در بازده سرمایه گذاری است، به ویژه در بازه های زمانی طولانی تر.

ترکیب صحیح سهام، اوراق قرضه و پول نقد می تواند به یک سبد سهام با ریسک و نوسان بسیار کمتر از نمونه کارهایی که به طور کامل در سهام سرمایه گذاری می شود، رشد دهد. تنوع بخشی تا حدی کار می کند. زیرا وقتی یک کلاس دارایی عملکرد ضعیفی دارد، گروه دیگر معمولاً خوب عمل می کند.

سرمایه گذاری در بخشهای رشد

سرمایه گذارانی که خواهان رشدهای سریع هستند می توانند به بخشهایی از اقتصاد مانند فناوری، مراقبت های بهداشتی، ساخت و ساز و سهام های کوچک بپردازند تا در ازای ریسک و نوسان بیشتر بازدهی بالاتر از حد متوسط ​​را بدست آورند. برخی از این خطرات را می توان با دوره های نگهداری طولانی تر و انتخاب دقیق سرمایه گذاری جبران کرد.

میانگین گیری قیمت برای رشد پرتفوی

یک استراتژی رایج سرمایه گذاری میانگین قیمتی است که اغلب با صندوق های سرمایه گذاری مشترک استفاده می شود. یک سرمایه گذار مقدار دلاری خاصی را که برای خرید دوره ای سهام یک یا چند صندوق خاص استفاده می شود، اختصاص می دهد. از آنجا که قیمت صندوق (ها) در یک دوره خرید نسبت به دوره دیگر متفاوت است، سرمایه گذار می تواند هزینه کلی سهام را براساس تعداد کاهش دهد. زیرا در دوره ای که قیمت صندوق بالاتر است سهام کمتری خریداری می شود با کاهش قیمت خریداری می شود و در زمان افول قیمت مقدار بیشتری خریداری میشود.

بنابراین میانگین هزینه باعث می شود که سرمایه گذار با گذشت زمان سود بیشتری از صندوق ببرد. ارزش واقعی DCA این است که سرمایه گذاران نگران خرید در بالای بازار یا تلاش برای تعیین وقت دقیق معاملات خود نباشند.

سگهای داو

مایکل هیگینز این استراتژی ساده را در کتاب خود “ضرب و شتم داو” عنوان کرده است.

استراتژی سرمایه گذاری Dogs of the Dow ده سهام برتر با سوددهی بالاتر از میانگین را انتخاب می کند.
پیش فرض استراتژی سرمایه گذاری Dogs of the Dow این است که شرکت ها را با استفاده از بازده سود سهام به عنوان یک نماینده در انتهای چرخه تجارت انتخاب کنید.
استراتژی سرمایه گذاری Dogs of the Dow توسط مدیر پول و نویسنده آمریکایی مایکل بی اوهیگینز محبوب شد.

چندین اعتماد سرمایه گذاری واحد (UIT) و صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) وجود دارد. که از این استراتژی پیروی می کنند. بنابراین سرمایه گذاران که این ایده را دوست دارند اما نمی خواهند تحقیقات خود را انجام دهند می توانند به سرعت و به راحتی این سهام را خریداری کنند.

CAN SLIM

این روش برای جمع آوری سهام توسط ویلیام اونیل ، بنیانگذار Investor’s Business Daily توسعه داده شد. روش وی در مخفف CAN SLIM که مخفف عبارت:

C – سود سه ماهه فوری هر سهم (EPS) یک شرکت باید حداقل ۱۸ تا ۲۰ درصد بیشتر از یک سال قبل باشد.
A – سود سالیانه هر سهم باید منعکس کننده رشد اساسی حداقل در پنج سال گذشته باشد.
N – شرکت نیاز به انجام یک چیز جدید (N) مانند یک محصول جدید ، تغییر مدیریت و غیره دارد.
S – این شرکت باید در تلاش باشد تا سهم خود(S) را خریداری کند. که این اغلب درصورتی انجام می شود که شرکتها انتظار سود بالایی را در آینده دارند.
L – شرکت به جای عقب افتادگی ، باید در دسته خود پیشرو(L) باشد.
I – این شرکت باید حامیان مالی نهادی داشته باشد ، اما نه خیلی زیاد.
M – سرمایه گذار باید بفهمد که چگونه کل بازار سهام (M) سهام شرکت را تحت تأثیر قرار می دهد. و چه زمانی می توان آن را به بهترین وجه خرید و فروش کرد.


برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این سبک سرمایه گذاری، کتاب معروف ویلیام اونیل “چگونه می توان از طریق سهام درآمد کسب کرد” را بخوانید.

منابع:

CFI

Investopedia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *