اخبار, تحلیل

سهام بزرگ با دلار ۱۷هزار تومانی هم ارزنده‌ است؟

سهام بزرگ با دلار 17هزار تومانی هم ارزنده‌ است؟

شدت ریزش شاخص در اولین روز هفته تا اندازه‌ای بود که بسیار از سهامداران را نگران کرد. نگران از آینده‌ای که حضور آنها در بازار را احتمالا مشروط می‌کند. ریزش دلار نیز در کنار آن، بر این نگرانی‌ها می‌افزاید. خروج دارایی‌ها از بازار نیز این نگرانی را ایجاد کرد که آیا نقدینگی از بورس به بازاری دیگر روانه شده است؟ 

نقدینگی در انتظار بازگشت به بورس 

محمد نوربخش، مدیر سرمایه‌گذاری سبدگردان کوروش در پاسخ به این پرسش می‌گوید: «نقدینگی که از بازار خارج شده است، منتظر می‌ماند و در اوراق درآمد ثابت، پارک می‌شود و فعلا منتظر می‌ماند تا ارزیابی از بازار سرمایه داشته باشد.»

نوربخش با اشاره به سایر بازارها می‌افزاید: «به نظر نمی‌رسد که این نقدینگی راهی سایر بازارها شود. در حال حاضر بازار خودرو و ارز، نزولی است و بازار مسکن نیز حجم معاملات پایینی دارد. بازار طلا نیز جذابیت کافی ندارد، اکنون آنچه ریالی است برای سرمایه‌گذاری جذاب‌تر است. به همین دلایل، بعید می‌دانم این پول به سمت بازارهای موازی روانه شود.»

این کارشناس بازار سرمایه با تحلیل رفتاری عملکرد سهامداران می‌گوید: «قیمت‌ها را انتظارات از آینده تعیین می‌کند. اینکه اکنون بحث‌هایی در مورد کاهش نرخ ارز تا زیر ۲۰هزار تومان شنیده می‌شود، عده‌ای با خود می‌گویند اقدام به فروش کرده و سهم را ارزان‌تر خریداری کنند. بنابراین این انتظارات از آینده است که روند بازار را نزولی کرده، حال اینکه این انتظارات محقق می‌شود یا خیر، بحث دیگری است.»

ریزش سهام بزرگ متوقف می‌شود؟

نوربخش در برآوردی آینده بازار سرمایه را چنین پیش‌بینی می‌کند: «برآورد آن است که در سهم های بزرگ، نزول چندانی را نمی‌توانیم داشته باشیم، مگر آنکه خبرهایی از وضعیت سیاسی باشد که ما بی‌خبریم، اما از نظر اقتصادی، فکر می‌کنیم سهم‌های بزرگ با دلار حتی ۱۷هزار تومانی هم با انحراف ۵ تا ۱۰درصدی در همین محدوده قیمتی، ارزنده هستند و چندان روند کاهشی را به به خود نمی‌بینند.»

مدیر سرمایه‌گذاری سبدگردان کوروش با اشاره به اینکه امروز با وجود ریزش بازار، اقدام به خرید برخی سهام بزرگ کرده‌ایم، ادامه می‌دهد: «در قیاس بازارهای مختلف با یکدیگر، بازدهی نقدی بازار سرمایه بسیار کارآتر از سایر بازارهاست، اما اکنون جوی در بازار ایجاد شده است که سهامداران به دنبال فروش سهام خود و خرید با قیمت‌های پایین‌تر هستند تا بازدهی نقدی خود را افزایش دهند که خب در این شرایط تصمیم با آنهاست که می‌توانند، اقدام کنند.»

به گفته او، آنچه در جهان اکنون اهمیت دارد و بازارها نسبت به آن واکنش نشان می‌دهند، تصورات افراد از واقعیت است، نه خود واقعیت. آنچه ما تحلیل می‌کنیم براساس خود واقعیت است. 

نوربخش در پاسخ به این پرسش که چه افرادی نباید در بازار بمانند، می‌گوید: «افرادی باید در بازار سرمایه بمانند که به نقدینگی خود چندان احتیاجی ندارند و در واقع با دید پس‌انداز به آن نگاه می‌کنند. فردی که فرضا تا یک ماه آینده به دنبال کسب سود است، به آنها توصیه ماندن نمی‌کنیم، زیرا ممکن است مشمول هیجان بازار شوند و دچار زیان شوند. در نظر داشته باشید که اساس سرمایه‌گذاری بر پس‌انداز استوار است نه فروش کالاهای مصرفی مانند خودرو و مسکن و ورود به بازار. چنین اقدامی ریسک بالایی را برای سهامداران به وجود می‌آورد.»

نباید به دنبال نجات‌دهنده برای بورس باشیم 

مدیر سرمایه‌گذاری سبدگردان کوروش در پاسخ به این پرسش که آیا چطور می‌توان بورس را نجات داد، می‌گوید: «بورس را کسی نباید نجات دهد، بورس خودش باید خودش را نجات دهد. مشکلات امروز بازار سرمایه آن است که انتظار داریم دولت یا هر نهاد دیگری بورس را نجات دهد؛ این مشکل ایجاد می کند. دولت کسری بودجه دارد و مشخص است که اگر حمایت کند، از بازار نوسان می‌گیرد تا کسری خود را جبران کند.»

نوربخش با تأکید بر اینکه بازار سرمایه باید خود را نجات دهد، می‌افزاید: «اگر قیمت‌ها جذاب باشد، خریدار هم خواهد بود. باید اجازه دهیم که بازار خود را نجات دهد نه دست‌های بیرونی. همین اکنون اگر صندوق دیگری در بازار عرضه شود، بعد از یکی دوبار مثبت خوردن، مجبورند بفروشند و آن وقت سهامداران خواهند گفت که بازهم دولت از ما، نوسان گرفت. بنابراین نباید به دنبال نجات‌دهنده برای بورس باشیم.»

دیدگاه ولید هلالات و علی نوریان را نیز دراینجا بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *