استراتژی

مقابله با تورم و نحوه زندگی در شرایط تورمی

تورم و نحوه مقابله با تورم برای زندگی در شرایط اقتصاد تورمی

تورم قاتل خاموش درآمد است. در این مقاله از آکادمی نیکخوی به نحوه ادامه زندگی با کمترین تاثیر از شرایط تورم می پردازیم. اینکه چگونه بتوانیم در شرایط سخت مالی کمترین ضرر را از اقتصاد تورمی ببینیم.

با کاهش قدرت خرید پول، قیمت همه چیز از خواربار تا بنزین بالا می رود. در طول یک سال خوب، قدرت خرید شما بین ۲ تا ۳ درصد کاهش می‌ یابد. این در واقع یک تورم معقول است. که منجر به پویایی اقتصاد می شود. هر رقمی بیش از این رقم تورم بالایی حساب می شود. اینکه سیاسمتداران ایران در بهترین شرایط نهایت تلاششان رساندن تورم به زیر ده درصد و تک رقمی کردن است. نشان از فاجعه اقتصادی در کشوری دارد که سیاست گذاری های اقتصادی آن از پایه و اساس مشکل دارد. گرچه رسیدن به تورم فرضا هشت درصد برای دولتمداران ایران یک افتخار محسوب می شود ( که همان هم محال است!!) . این میزان در کشورهای با اقتصاد قدرتمند یک فاجعه اقتصادی است!

به هر حال در این پست قصد نداریم به سیاست گذاری های پولی و بانکی و اقتصادی کشور بپردازیم. سعی ما در این مقاله بر این است که بتوانیم راهکارهایی ارائه دهیم که بتوانیم در این شرایط به حیات خود ادامه دهیم!! واژه ادامه حیات را به عمد انتخاب کردیم. چون زندگی کردن در چنین شرایطی عملا امری محال برای دست کم قشر ضعیف و متوسط اقتصاد ایران محسوب می شود. جمعیتی که بدنه اصلی اقتصاد ایران را تشکیل می دهند.

تاثیر تورم بر اقتصاد شخصی

اما این برای شما چه معنایی دارد؟ با افزایش شدید تورم، افراد بیشتری را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما مجبور نیستید بیکار بنشینید. زیرا صورت حساب‌هایتان بیشتر می‌شود. اقداماتی برای انجام و اقداماتی برای اجتناب وجود دارد. می تواند به شما کمک کند تا در این دوره تورم بالا، هر چقدر هم که طول بکشد، عبور کنید.

یکی از مواردی که با نگرانی فعلی پیرامون افزایش قیمت‌ها به راحتی از دست می‌دهیم این است که بر همه چیز یکسان تأثیر نمی‌گذارد. بنابراین روی همه خانواده‌ها به یک میزان تأثیر نمی‌گذارد.

رایان فریلیچ، CFP و بنیانگذار Deliberate Finances، یک برنامه ریزی مالی، می گوید: امور مالی شخصی برای همه متفاوت است . نرخ تورم بسته به اینکه ماشین دست دومی خریداری کردید، چقدر رانندگی می کنید ؟ اینکه آیا خانواده دارید یا مجرد هستید متفاوت است.

برای اینکه درک بهتری از تأثیر تورم بر شما داشته باشید، هزینه های خود را در چهار ماه کنونی سال جاری با چهار ماه مشابه سال پیش مقایسه کنید. بسیاری از مردم ممکن است از دیدن اینکه ممکن است شخصاً به اندازه خودشان تورم نداشته باشند. شگفت زده شوند. معتقد. برای دیگران، وزن کامل تورم می تواند یک مانع مالی قابل توجه برای غلبه بر آن باشد.

صرف نظر از وضعیت شخصی شما، همیشه زمان خوبی است که تصمیمات مالی خود را مجدداً ارزیابی کنید تا اطمینان حاصل کنید که با اهداف شما مطابقت دارند.

نکته حرفه ای
در زمان تورم، وحشت نکنید. راه های دیگری برای جبران تورم پیدا کنید، مانند ادامه سرمایه گذاری، افزایش درآمد یا کاهش هزینه ها.

چگونه با افزایش تورم مقابله کنیم

بهترین راه برای مبارزه با تورم فزاینده این است که به اصول اولیه بازگردید: بدانید که پول خود را برای چه چیزی خرج می کنید. یک برنامه سرمایه گذاری بلندمدت داشته باشید. راه هایی برای افزایش درآمد خود در نظر بگیرید.

تورم و نحوه مقابله با تورم برای زندگی در شرایط اقتصاد تورمی

در اینجا چند اقدام وجود دارد که می توانید برای محدود کردن تأثیر تورم در زندگی خود انجام دهید.

به سرمایه گذاری ادامه دهید

ساموئل دین، بنیانگذار Deane Wealth Management، یک شرکت برنامه‌ریزی مالی، می‌گوید سرمایه‌گذاری جریان نقدی که دارید. خارج از صندوق اضطراری‌تان، یکی از راه‌های «هم‌سویی با تورم یا حتی پیشی گرفتن از آن» است.

هنگامی که افزایش نرخ بهره، سقوط بازار سهام یا تورم بالونی را مشاهده می کنید. می تواند باعث شود که خودتان شرایط را حدس بزنید. اما، برای مقابله با فراز و نشیب ها باید از همان ابتدا یک برنامه سرمایه گذاری متنوع و خوب تنظیم شود. دین می گوید: «نباید اجازه دهید این چیزها حواس شما را پرت کنند. در حالی که می خواهید به آنچه در حال وقوع است توجه کنید، سرمایه گذاری در بلندمدت کلیدی است.

راه هایی برای کاهش هزینه های خود بیابید

ممکن است بتوانید مقداری از افزایش هزینه های خود را با نگاهی دقیق تر به صورتحساب های خود جبران کنید. آنچه را که نیاز ندارید را کاهش دهید. سعی کنید بقیه را کاهش دهید یا با آنها مذاکره کنید. آندریا وروچ، کارشناس امور مالی مصرف‌کننده، می‌گوید نگاه کردن به تمام صورت‌حساب‌های شما محل آسانی برای شروع است. او می‌گوید: ما اغلب زمانی که در ابتدا چیزی مانند بیمه می‌خریم، با بهترین قیمت خرید می‌کنیم. اما با گذشت زمان قیمت بالا می‌رود ./ شما به خرید خود ادامه نمی‌دهید.

صورت‌حساب‌های رایجی که می‌توان کاهش یا کاهش داد عبارتند از:

  • اشتراک های تکراری
  • تلفن
  • اینترنت
  • بیمه ماشین
  • بیمه خانه

روش های مقابله با تورم در ایالات متحده که می تواند در ایران هم جوابگو باشد

Woroch می‌گوید یکی از راه‌های کاهش احتمالی قبض تلفنتان، استفاده از یک طرح خدمات پیش‌پرداخت است. با شیوع WI-FI ممکن است برنامه داده نامحدود لازم نباشد. «احتمالاً یک طرح کم‌هزینه وجود دارد که بهتر می‌توانید آن را بگنجانید، به آن داده‌های نامحدود نیاز ندارید. پس چرا آن پول اضافی را پرداخت کنید؟

بازدید مجدد از پوشش بیمه شما همچنین می تواند پس انداز قابل توجهی را باز کند. وروچ متوجه شد که پرداخت ماهانه وام مسکن او ۵۰ دلار در ماه افزایش می یابد. با بررسی آن متوجه شد که بیمه صاحب خانه اش افزایش یافت. او با بیمه خود تماس گرفت. و در نهایت با “پوشش بهتر برای کمتر … اساساً کمی بیش از ۱۰۰۰ دلار کمتر بود.” او حتی با افزایش فرانشیز خود، ۲۰۰ دلار دیگر از قیمت را کاهش داد. زیرا پس‌اندازی برای پوشش فرانشیز بزرگ‌تر دارد.

اگرچه بررسی صورتحساب‌ها و کاهش موارد غیرضروری محل خوبی برای شروع است. شما همیشه نیاز به خرید اقلام ضروری (غذا، گاز، مسکن) دارید . و بسیاری از آنها گران‌تر هستند.

وقتی صحبت از مواد غذایی به میان می آید، می توانید با کارآمدی بیشتر در خرید، در پول خود صرفه جویی کنید. بر اساس گزارشی که توسط شرکت مشاوره مدیریت زباله RTS تهیه شده است، خانوارهای آمریکایی به طور متوسط سالانه ۱۶۰۰ دلار محصول خود را دور می ریزند.

برنامه ریزی وعده های غذایی در زمان زندگی در تورم یک راه ساده برای بهتر شدن در خرید مواد غذایی است. به تقویم خود نگاه کنید . برای شب هایی که در خانه خواهید بود و روزهایی که شما یا بچه ها باید ناهار را به محل کار یا مدرسه ببرید برنامه ریزی کنید. او می گوید دستور العمل هایی را پیدا کنید. که از مواد مشابه استفاده می کنند. به این ترتیب احتمال بیشتری وجود دارد که از کل کیسه سیب زمینی یا یک دسته جعفری تازه استفاده کنید.

کوپن ها، تخفیفات فصلی و مناسبتی و بازارهای لوازم دست دوم

همچنین می‌توانید از کوپن‌ها، کارت‌های اعتباری برگشت نقدی و درگاه‌های برگشت نقدی برای پس‌انداز استفاده کنید. Woroch می‌گوید: «استفاده از این برنامه‌ها و ابزارهای بازپرداخت در کنار هر چیزی که از کارت اعتباری خود به دست می‌آورید، روشی بی‌معنا برای به دست آوردن مقداری پول نقد اضافی است. Woroch از سایت هایی مانند CouponFollow.com برای یافتن تخفیف ها استفاده کرد. Cashback Monitor به شما امکان می دهد ده ها پورتال بازگشت نقدی و پاداش را جستجو کنید . تا ببینید کدام یک از آنها بیشترین پاداش را از جایی که می خواهید خرید کنید ارائه می دهند.

همچنین راه های زیادی برای خرید مبلمان، کالاهای خانگی یا لباس های دست دوم با تخفیف زیاد وجود دارد. بازار فیس بوک مکان خوبی برای یافتن اقلامی است که به صورت محلی فروخته می شوند. Woroch همچنین به سایت هایی مانند Tradsey، Swap.com و Poshmark اشاره می کند. او می‌گوید: «شما حتی می‌توانید لباس‌ها را در The Swoondle Society معامله کنید. نمونه های ایرانی این سایت ها مانند: دیوار ، شیپور ، ترب و با سلام است.

به اوراق قرضه پس انداز نگاه کنید

زندگی در تورم برای پول اضافی که در حساب پس انداز شما قرار دارد. و نرخ بهره ای بسیار کمتر از تورم به دست می آورید. اوراق پس انداز سری I می تواند گزینه بهتری باشد. اما منطقی بودن یا نبودن این موضوع بستگی به زمان نیاز به دسترسی به پول دارد. توجه شود که این موضوع در آمریکا است! برای اوراق قرضه پس انداز در ایران بسیار هوشیار و وقت شناس باشید. عدم شفافیت و دقت در این موضوع در ایران موج می زند!! می شود بسیار به شما کمک کند. اما اغلب موارد شما را وارد زیان می کند.

دین می‌گوید: «بگذارید فرض کنیم که شما یک تا پنج سال از تمایل به خرید خانه فاصله دارید. من فکر می‌کنم سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه می‌تواند جایگزین خوبی باشد. نرخ بهره برای I-Bonds همراه با تورم تغییر می کند. و در حال حاضر در نرخ سالانه ۹.۶۲٪ است. این نرخ هر شش ماه یکبار (بالا یا پایین) تنظیم مجدد می شود.

هر فرد می تواند تا سقف ۱۰۰۰۰ دلار اوراق پس انداز سری I در هر سال تقویمی خریداری کند . شما می توانید از بازپرداخت مالیات خود برای سرمایه گذاری ۵۰۰۰ دلار دیگر استفاده کنید. قبل از اینکه بتوانید آن را بفروشید، باید یک سال تمام این اوراق را داشته باشید . اگر قبل از نگهداری آنها به مدت پنج سال، آن را نقد کنید، سود سه ماهه قبلی را از دست خواهید داد.

می توانید اوراق قرضه پس انداز سری I را در سایت فوق العاده قدیمی TreasuryDirect خریداری کنید. اگرچه این اوراق بازدهی بهتری نسبت به یک سی دی یا حساب پس انداز به دلیل مقادیر اندک دلاری دارند، به احتمال زیاد سنگ بنای سبد سرمایه گذاری شما نخواهد بود. درصدها عالی به نظر می رسند، اما آیا کل دلارهایی که به دست می آورید ارزش آن را دارد؟ فرایلیچ می گوید. (زندگی در تورم)

برای مقابله با تورم درآمد خود را افزایش دهید

نرخ بیکاری تقریباً به سطح قبل از همه گیری بازگشته است . بسیاری از مشاغل برای استخدام در تلاش هستند. در حالی که ممکن است افزایش یک شبه حقوق کار آسانی نباشد، در بازار کار امروزی کارکنان موقعیت بهتری دارند تا خدمات خود را در اطراف خریداری کنند یا برای دستمزد بهتر مذاکره کنند. دین می گوید، من مشتریانی داشته ام که به تورم بالاتر و همچنین عملکرد شغلی خود برای گرفتن ترفیع یا افزایش حقوق اشاره کرده اند.

شما همچنین می توانید درآمد اضافی خارج از شغل خود داشته باشید. گزینه هایی برای فروش چیزهایی وجود دارد که از آنها در eBay، Facebook Marketplace یا Craigslist استفاده نمی کنید. Woroch می‌گوید، من این را یک قدم فراتر می‌برم .و به این فکر می‌کنم . که چگونه می‌توانید وسایل خود را اجاره کنید و درآمد منظمی داشته باشید.

همچنین طیف گسترده ای از کارهای جانبی با برنامه زمانی انعطاف پذیر وجود دارد . یا می توان آنها را در خانه انجام داد. نشستن حیوانات خانگی، آموزش آنلاین، یا رانندگی برای خدمات اشتراک سواری می تواند خارج از شغل ۹ تا ۵ شما انجام شود. ممکن است بتوانید در مکان هایی مانند Upwork یا Flexjobs کار آزاد پیدا کنید. اگرچه همیشه یک راه سریع یا آسان برای افزایش پایدار درآمد شما وجود ندارد. گزینه هایی برای به دست آوردن پول نقد اضافی برای پوشش هزینه های فوری بیشتر وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *