اخبار

اعلام مجدد ﭘﯿﺶ ﺑﯿﻨﯽ ﺳﻮد ﻫﺮ ﺳﻬﻢ از اسفند

ﭘﯿﺶ ﺑﯿﻨﯽ ﺳﻮد

قالیباف خبر داد: اعلام مجدد ﭘﯿﺶ ﺑﯿﻨﯽ ﺳﻮد ﻫﺮ ﺳﻬﻢ از اسفند

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از اعلام مجدد ﮔﺰارش ﭘﯿﺶ ﺑﯿﻨﯽ ﺳﻮد ﻫﺮ ﺳﻬﻢ (EPS) در شرکت های بورسی از اسفند یا اواخر بهمن ماه خبر داد. در عین حال از مازاد خرید ۳۰ هزار میلیارد تومانی حقوقی‌ها از مهرماه خبر داد. 

حسن قالیباف اصل، امروز در جلسه با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس در بورس تهران با اعلام این خبر گفت: 

هم اکنون حدود ۸۰ درصد معاملات در دست حقیقی ها و حداکثر ۲۰ درصد در دست حقوقی هاست. با این حال، حقوقی ها از مهر ۹۹ حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان مازاد خرید داشته اند. البته همچنان باید حضور آنها در تعادل بخشی به بازار پررنگ تر شود.

در بازار سرمایه اصل بر شفافیت کامل است، خرید و فروش های حقیقی ها و حقوقی های بازار به صورت لحظه ای در سایت tsetmc  قابل مشاهده است .

در دنیا ارزش بازار بدهی حدود دو برابر بازار سهام است

در دنیا ارزش بازار بدهی حدود دو برابر بازار سهام است.  ولی هم اکنون در کشور ما ارزش بازار بدهی حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است. که این میزان نسبت به ارزش  بازار سهام ناچیز است؛  لذا بازار بدهی در کشور از پتانسیل بالایی برای رشد برخوردار است.

جای اوراق شرکتی هم در بازار سرمایه خالی است. پیش از این شرکت ها حتما می بایست ضمانت نامه بانکی می آوردند. ولی الان رتبه بندی می شوند تا بتوانند اوراق بدون ضامن نیز منتشر کنند.

تاکنون فولاد مبارکه و هلدینگ خلیج فارس برای انتشار اوراق بدون ضامن از سازمان بورس مجوز گرفته اند. که این اقدام، هزینه تامین مالی آنها را بسیار کاهش خواهد داد.

سال گذشته ۲۶۰ هزار میلیارد تومان تجهیز منابع مالی از طریق بازار سرمایه انجام شد. که امسال تا ۳۰  آذر  این رقم به ۴۷۰ هزار میلیارد تومان یعنی حدود دو برابر کل سال گذشته رسیده است. این نوید تامین مالی بیشتر از طریق بازار سرمایه در سال جاری می دهد.

ما مردم را برای ورود به بازار سرمایه تشویق به ورود غیرمستقیم می کنیم. هم اکنون ۲۵۶ صندوق سرمایه گذاری در بازار سرمایه فعالند که به افراد جدید الورود  توصیه می کنیم از طریق این صندوق ها وارد بازار سرمایه شوند .

ارزش دارایی تحت مدیریت صندوق های سرمایه گذاری ۱۹۰ هزار میلیارد تومان بوده که الان این رقم به ۴۷۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

هم اکنون ۸ میلیون سرمایه گذار از طریق صندوق ها در بازار فعالند که البته بعضی از اینها در سهام هم فعالیت دارند .

ابتدای سال تنها ۱۹ سبد گردان داشتیم که الان این رقم به ۳۵ سبدگردان افزایش یافته است . علاوه بر این ۲۶ سبدگردان هم موافقت اصولی گرفته اند که آنها هم می توانند با طی کردن روال قانونی فعالیت خود را در بازار سرمایه آغاز کنند. 

منبع: سنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *