دسته‌بندی نشده

احتمال دو تحول مهم در بورس

دامنه نوسان نامتقارن و بازگشت قطعی EPSها

برخی منابع از احتمال اجرای دامنه نوسان نا متقارن و بازگشت قطعی EPS ها از پایان این هفته خبر داده‌اند. ادعا شده که این اقدام در راستای حمایت از بورس انجام خواهد شد.

یک منبع آکاه با اشاره به اینکه با پیگیری های سازمان بورس تا پایان هفته جاری بسیاری از شرکت ها اقدام به انتشار پیش بینی سود می کنند گفت: با پیگیری های سازمان بورس برای افزایش آگاهی سهامداران از پایان این هفته به صورت اختیاری قرار است بسیاری از شرکت ها اقدام به انتشار eps می کنند. تا سرمایه گذاران راحتتر بتوانند اقدام به مقایسه قیمت و سود هر سهم کرده. و به دور از هیجان های منفی درباره سهام خود تصمیم گیری کنند.

این منبع آگاه همچنین از پایان بررسی های کارشناسی و تخصصی اجرای دامنه نوسان نامتقارن خبر داد. و گفت: قرار است درباره اجرای دامنه نوسان نامتقارن به عنوان یک ابزار کنترلی در شرایط خاص بازار که در اختیار نهاد ناظر است، تصمیم های نهایی گرفته شود.

به گفته وی منظور از دامنه نوسان نا متقارن نوسان قیمت سهام از مثبت ۵ تا منفی ۲ در هر جلسه معاملاتی است که البته هنوز تصمیم گیری نهایی برای اجرای آن انجام نشده اما بحث های تخصصی به پایان رسیده و نظر حداکثری برای اجرای آن مثبت است./همفکران

با این حال کارشناسان بارها اعلام کرده‌اند که هر اقدامی که به معنای دخالت دولت در بورس باشد. نه تنها اثر مثبت نخواهد داشت، بلکه به استقلال این بازار ضربه زده. و با ایجاد بی‌اعتمادی موجب رویگردانی عموم مردم از بورس می‌شود. هم بازگشت EPSها که رانت اطلاعاتی برای برخی ایجاد می‌کند و هم دستکاری دامنه نوسان مخالفان جدی بین کارشناسان بازار سرمایه دارد.

بیشتر بخوانید: تحلیل بنیادی چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *